Yunanistan'da hükümetin bütçe açığını kapamak amacıyla planladığı kemer sıkma önlemlerini protesto eden sendikalar genel grev başlattı. Kamu çalışanlarının yanı sıra özel sektör çalışanlarının da katıldığı grev ve gösterilere bugün kan karıştı.

İlişkili Haberler


Polis, göstericilerin bir bankayı ateşe vermesi üzerine binada bulunan 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Atina'nın merkezinde başlatılan geniş katılımlı protesto yürüyüşünde olaylar kontrolden çıktı. Parlamento binasına girmeye çalışan göstericiler ve polis arasında da çatışma çıktı.

İHA ARACI YAKILDI
Gösterilerde İhlas Haber Ajansı'nın canlı yayın aracı da yakıldı.

Yunanistan diğer bir büyük şehri Selanik'te de gösteriler sürüyor.

ÜLKEDE HAYAT DURDU
Grev nedeniyle ülkede hava ulaşımı tamamen durdu, tren ve gemi seferleri de yapılmıyor. Okulların kapandığı ülkede, hastaneler sadece acil vakalara bakıyor.

HABER BÜLTENİ YAYINLANMIYOR
Dükkanların bir bölümü de kapalı. Basın-yayın çalışanları da grevde, bu nedenle hiçbir haber bülteni yayınlanmıyor.

MEMUR İKRAMİYELERİ KALKTI, MAAŞLAR DONDURULDU...
Hükümetin, Avrupa Birliği ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu IMF'den alacağı 110 milyar euroluk kredi karşılığında uygulamayı taahhüt ettiği önlemlerle ilgili tasarı Meclis'e sunuldu. Oylamanın bu hafta içinde yapılması bekleniyor.

Yunanistan Komünist Partisi Parthenon'a dev bir "Avrupa Halkları Ayağa Kalkın" pankartı astı.
Yunanistan Komünist Partisi Parthenon'a dev bir "Avrupa Halkları Ayağa Kalkın" pankartı astı.

Kemer sıkma önlemleri çerçevesinde memur ikramiyelerinin kaldırılması, maaşların 3 yıl için dondurulması ve emekli maaşlarında kesintiye gidilmesi kararlaştırıldı. Bu sert önlemler ile üç yıl içinde 30 milyar Euro tasarruf sağlanması hedefleniyor.

BU ÖNLEMLER FAKİRİ CEZALANDIRIYOR
Birkaç ay içinde üçüncü kez genel greve giden sendikalar hükümetin bu önlemlerle sadece düşük gelirlileri cezalandırdığını savunuyor.

Kamu Çalışanları Sendikası Başkanı Spiros Papaspiros, "Hükümetin ayda 500 Euro kazanan emeklilerden para almadan önce yapabileceği çok şey var." dedi.

AVRUPA HALKLARI AYAĞA KALKIN
Onlarca komünist protestocu dün Parthenon tapınağına çıkarak "Avrupa Halkları Ayağa Kalkın" yazılı dev bir pankart açtı. Komünist milletvekili Nikos Papakonstantinu, "Avrupa'nın ve Yunanistan'ın zenginlerine mesaj göndermek istedik." diye konuştu.