'Gösteriler bizi yıkmayı hedefliyor'

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ülkesinde günlerdir devam eden hükümet karşıtı gösterilerin rejimi yıkmayı amaçladığını iddia etti.

09.10.2013 - 18:34

'Gösteriler bizi yıkmayı hedefliyor'

Akaryakıta devlet desteğinin kaldırılmasının ardından ülke genelinde düzenlenen gösterilerin "rejimi yıkmayı" hedeflediğini öne süren Ömer el-Beşir, "Sudan halkı, düşman medya desteğiyle hükümeti düşürmeye çalışan ajan, hain ve eşkiyalara gereken cevabı verdi" dedi.

Gösterilerin ardından ilk kez halkın karşısına çıkan ve Kadarif kentinde destekçilerine seslenen Sudan Devlet Başkanı Beşir, son ekonomik reformları hayata geçirmelerinin ardından bazı çevrelerin, bu gelişmeyi rejimi yıkmak için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Beşir, tepkilere rağmen reformları uygulama konusunda kararlı olduklarını da vurguladı.

Sudan hükümetinin akaryakıt fiyatlarındaki sübvansiyonu kaldırmasına tepki gösteren Sudanlılar, 22 Eylül'den bu yana kararı protesto ediyor.

Sudan resmi kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 70 kişi öldü, 300 kişi de yaralandı. Muhalif kaynaklar ise ölü sayısının daha fazla olduğunu öne sürüyor.

Daha önce başkent Hartum'da Harp Akademisi'ndeki mezuniyet töreninde konuşan Beşir, akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılması kararını, ülkede yaşanan ekonomik çöküşün önüne geçmek amacıyla aldıklarını ifade etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...