Gözlemcilere rağmen Humus'ta çatışma

Suriye'de bir yıldan uzun bir süre devam eden çatışmaların ardından varılan ateşkesi denetlemekle görevli ilk BM gözlemci heyeti Şam'a ulaştı. Muhaliflerin kalesi Humus'ta ise çatışmaların devam ettiği iddia edildi.

16.04.2012 - 11:43

Gözlemcilere rağmen Humus'ta çatışma

Birleşmiş Milletler’in açıklamasında 6 gözlemcinin Şam’a ulaştığı belirtildi. Muhaliflerin kalesi Humus'ta ise çatışmaların başladığı iddia edildi.

Esad yönetimi, gözlemci sayısının 250 olacağını duyurdu. Ancak Şam bu gözlemcileri, uyruklarına bağlı olarak reddetme hakkına sahip olduğunu belirtti. Esad yönetimi, kendisiyle koordinasyon içinde çalışılmazsa, gözlemcilerin can güvenliğinin garanti edemeyeceğini kaydetti.

'MUHALİFLERE KARŞILIK VERİRİZ'
Şam yönetimi ayrıca ateşkesle birlikte muhaliflerin saldırılarının arttırdığı belirterek, saldırılara karşılık verileceği duyurdu. Muhaliflerse, hükümet güçlerinin Humus operasyonunun sürdüğünü 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

ŞAM'DA PATLAMA SESLERİ
Başkent Şam'ın Kabun mahallesinde gece şiddetli patlamalar meydana geldi ve patlamaların ardından bölgeden yoğun silah sesleri yükseldi. Ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin bilgi verilmezken, başkentin Kabun semti muhaliflerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği bölgeler arasında bulunuyor.

Semtte birkaç aydan beri yoğun operasyonlar düzenlenirken, Annan planıyla buradaki operasyonlar durmuş durumda. Resmi yetkililerden patlamalarla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

'GÖZLEMCİLER TERÖRİSTLERİ GÖRSÜN'
Suriye resmi haber ajansı Sana, Şam'ın gözlemcileri ağırlamaktan memnunluk duyduğunu belirterek, heyetin "silahlı terör çetelerinin' işlediği suçlara tanıklık etmesinin umulduğunu bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...