Gözünü kaybeden Sarı yelekli lider Macron'u dava ediyor

Fransa'da cumartesi günkü eylemlerde gözünü kaybeden Sarı yeleklerin liderlerinden Jerame Rodrigues, Cumhurbaşkanı Macron'u dava edeceğini açıkladı.

NTV Haber 28.01.2019 - 16:30

Gözünü kaybeden Sarı yelekli lider Macron'u dava ediyor

Fransa'da hükümet karşıtı protestolar düzenleyen Sarı yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodrigues cumartesi günkü eylemlerde bir gözünü kaybetti.

Gözüne plastik mermi sabet eden Rodrigues, polis memurunun yanı sıra Fransa İçişleri Bakanı Cristophe Castaner ve Cumhurbaşlanı Emmanuel Macron'a da dava açacağını duyurdu.

Fransa'nın başkenti Paris'te cumartesi günü düzenlenen gösterilere polis müdahale etmiş, plastik mermi ve biber gazı kullanmıştı. Sarı yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodrigues, orantısız güç kullanmakla suçladığı polisin kafasına özellikle nişan aldığını iddia etti.

Polis ise bir biber gazı kapsülünün yerden sekerek Rodrigues'in gözüne isabet ettiğini savunuyor. Fransa İçişleri Bakanlığı, cumartesi günkü eylemlere 69 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Öte yandan Sarı yeleklilerin şiddet olaylarına tepki gösteren "Kırmızı fularlılar da" gösteri yaptı.

"Şiddet bitsin" ve "yeter artık" sloganları atan yaklaşık 10 bin kişi Bastille meydanına kadar yürüdü.

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan gösteriler daha sonra Cumhurbaşkanı Macron yönetimine karşı bir öfkeye dönüştü.

Şimdiye kadar gösterilerde 10 kişi öldü, 2 binden fazla kişi yaralandı. Olaylarda çevreye büyük zarar verilirken, 6 bin gözaltı ve binden fazla tutuklama olduğu belirtiliyor.

VİDEO: 50 YIL ÖNCE FRANSA SOKAKLARINDA NE YAŞANMIŞTI? (PARİS'TE 1968 MAYIS'I)

Sayfa Yükleniyor...