Guantanamo terör bitmeden kapanmamalı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD’nin Küba’daki askeri üssü Guantanamo’nun terörle mücadele sona ermeden kapatılmasının sorumluca bir hareket olmayacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2008 - 20:25

Guantanamo terör bitmeden kapanmamalı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ABC News programına verdiği mülakatta, Guantanamo’nun terör tam olarak bitmeden kapatılmaması gerektiğini söyledi. Cheney, tutsakların su ile boğulma hissi yaratan “waterboarding” yöntemiyle sorgulanmasına da destek verdi.

Cheney, 11 Eylül terör saldırılarının baş planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed’in, aralarında waterboarding yönteminin de bulunduğu çeşitli tekniklerle sorgulandığından haberdar olduğunu belirtti.

“Sonradan yaptığı değerlendirmelerde sorgulama taktiklerinden bazılarının aşırıya kaçtığını düşünüp düşünmediği” sorusuna “Hayır düşünmüyorum” diye yanıt veren Cheney, “Terör zanlısı Muhammed’in waterboarding yöntemi ile sorgulanmasını uygun bulup bulmadığı” şeklindeki bir soruyu ise “Uygun buluyorum” diye yanıtladı.

"ABD’nin Guantanamo’yu ne zaman sorumlu bir şekilde kapatabileceği” sorusuna, “Bu konunun terörle savaş sona erince geleceğini sanıyorum” şeklinde yanıtlayan Cheney, kimsenin bunun ne zaman olacağını bilemeyeceğini ifade etti. Cheney, “eski savaşlarda her zaman düşmanı ele geçirme ve ihtilaf sona erene kadar tutma hakkını kullandık. Aynı ilke, düşmanı yakalama ve elde tutma biçiminde burada da geçerli olmalıdır” dedi.

ABD Başkanı George W. Bush ile diğer pek çok kişinin Guantanamo’yu kapatmayı arzu ettiğini, ancak öncelikle diğer sorunların ele alınması gerektiğini savunan Cheney, “Bu sorunlar, ‘Guantanamo’daki tutsakları ne yapacaksınız’ konusunu da içeriyor ve şimdiye kadar hiç kimse bu sorunu çözemedi” diye konuştu.

GUANTANAMO ÇOK DEĞERLİ
Cheney, mufazakar radyo sunucu Rush Limbaugh’ya verdiği mülakatta da “Guantanamo’nun çok iyi yöneltildiğini” ve ABD’de işbaşına gelecek Barack Obama yönetiminin burayı kapatmakta zorlanacağını ileri sürdü.

Cheney sözlerine şöyle devam etti: “Bizim Afganistan ve başka yerlerde yaptığımız gibi bir kere çıkıp bir grup terörist yakaladığınızda bunları tutacağınız bir yere sahip olmalısınız. Eğer onları buraya, ABD’ye getirirseniz, sadece ABD vatandaşlarına tanıdığımız tüm haklara onlar da sahip olur. Unutmayalım ki bunlar kanunsuz savaşçılar. Guantanamo çok çok değerli. Ben (Obama yönetiminin) burayı kapatmanın çok zor bir öneri olacağını keşfedeceği kanaatindeyim”.

11 Eylül terör saldırılarının ardından, Bush’un emriyle, yakalanan tutsakları alıkoymak amacıyla kurulan Küba’daki Guantanamo üssünde halen 250 tutsak bulunuyor. Guantanamo’da bulunan 520 tutsak ise ya serbest bırakılmış ya da başka bir yere nakledilmiş durumda.

Sayfa Yükleniyor...