Guantanamo’da masum insanlar tutulmuş

Wikileaks’te yer alan son belgelere göre 150 masum Afganistanlı ve Pakistanlı görünürde bir neden yokken yıllarca Guantanamo’da gözaltında tutuldu.

Haberler 25.04.2011 - 11:33

Guantanamo’da masum insanlar tutulmuş

Wikileaks, Guantanamo Üssü'nde şimdiye kadar tutulmuş olan 780 şüpheliye dair gizli istihbarat değerlendirmelerini açıkladı. Tutsakların sorgu sırasındaki ifadelerine dayanan değerlendirme raporları, şüphelilerden yaklaşık 220'sinin tehlikeli teröristler olarak sınıflandırıldığını gösteriyor.

Yaklaşık 150 masum Afganistanlı ve Pakistanlılar ise görünürde bir neden yokken Guantanamo üssüne götürdü ve bir süre sonra serbest bırakıldı. Wikileaks’te yer alan belgelere göre bu kişilerin savaş bölgelerinde yürütülen istihbarat toplama çalışmaları sırasında gözaltına alındı. Kimlik karışıklıkları ya da yanlış zamanda yanlış yerde olmalarından dolayı tutuklanan bu kişiler yıllarca Guantanamo’da gözaltında tutuldu. Belgelerde, geri kalan 380 tutsak ise 'düşük düzeyli savaşçılar' olarak tanımlanıyor.

Guantanamo Üssü'nde halen 180 kişi tutuluyor. ABD Başkanı Barack Obama, iktidara gelir gelmez üsteki gözaltı merkezinin kapatılacağını açıklamıştı ancak tutsakların nereye nakledileceğine çözüm bulunamadı.

EL KAİDE’NİN NÜKLEER BOMBASI
Wikileaks’te yayınlanan belgelerde dikkat çekici başkan bilgiler de yer aldı. Bunlardan bir de El Kaide'nin Avrupa'da bir nükleer bomba sakladığı ve eğer Usame bin Ladin yakalanır ya da öldürülürse bu bombanın patlatılacağı iddiaları.

Belgelerde ayrıca sorgulama sırasında edinilen bilgilere dayandırılan 'planlar' da var. Planlar, ABD'deki kamu binalarının havalandırma sistemlerine siyanür verilmesi, ya da Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda El Kaide üyelerinin işlere yerleştirilmesini de kapsıyor.

Bu planlara göre ayrıca, 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olarak gösterilen Halid Şeyh Muhammed Pakistan'ın eski lideri Pervez Müşerref'e yönelik bir suikast için Maryland'de yaşayan bir kişiye talimatlar verdi.

CİHAD İÇİN İKTİDARSIZLIK
Belgelerde, ABD'nin USS Cole gemisine düzenlenen saldırının zanlılarından Abdülrahim el Neşiri'nin ise mücahitler için kadınları dikkat dağıtıcı bir engel olarak gördüğünden söz ediliyor. Dosyalara göre, "Neşiri cihad tutkusu nedeniyle iktidarsızlığa yol açan iğneler yaptırdı, başkalarına da cihada daha fazla zaman ayırabilmek için bu yöntemi önerdi".

PENTEGON: TALİHSİZ BİR DURUM
Pentagon, sızdırılan son belgeleri "talihsiz" bir durum olarak niteledi ve bir kesit olarak sunulan analizlerin bir kısmının artık geçerli olmayabileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...