Guantanamo’da sorgular nasıl yapılıyor?

Genç bir tutuklunun sorgulandığı görüntülerin internette yayınlanması, Guantanamo’daki tutukluların durumunu bir kez daha gündeme getirdi.

25.04.2011 - 18:14

Ömer Hadr, Guantanamo’daki tutuklulardan en tanınanlarından biri. Kanada’nın Toronto kentinde doğan Hadr, Şubat 2002’de 15 yaşındayken, Afganistan’da ABD askerleri ile militanlar arasındaki bir çatışma sırasında yakalandı ve Guantanamo’ya gönderildi. Hadr, çatışma sırasında el bombası atarak bir Amerikan askeri öldürmekten sorumlu tutuluyor ve teröre destek vermekle suçlanıyor.

Guantanamo’daki en genç tutuklulardan bir olan Ömer Hadr’ın serbest bırakılması için pek çok kampanya düzenlendi. Serbest bırakılmasını savunanlar, Hadr’ın suçsuzluğu ve tutuklandığında yaşının küçük olmasının yanı sıra gördüğü muamele nedeniyle ağır psikolojik sorunlar yaşadığını da dile getiriyor.

Ömer Hadr’ın uzun süre tek başına bir hücrede tutulduğu, normalden daha kısa kelepçeler takmaya mecbur bırakıldığı iddia ediliyor. Hadr’ın intihara meyilli olduğu, paranoya ve halüsinasyonlardan muzdarip olduğu da ileri sürülüyor. 2008 yılında Hadr’ın sorgulamalarından birinde çekilen görüntüler bu iddiaları destekler nitelikte.

İnternette yayınlanan görüntülerde Ömer Hadr sorgu boyunca ağlıyor ve uzerindeki giysiyi sıyırarak yaralarını gösteriyor. Sorgu sırasında verilen arada da ağlayan Hadr, sürekli olarak “bana yardım edin” diyerek sızlanıyor.

Bu ve benzeri videoların yayınlanmasına ve devam eden kampanyalara rağmen Hadr’ın serbest bırakılması yönünde henüz resmi bir adım atılmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...