Yemen'in Guantanamo Üssü'nden serbest bırakılacak olan 100 kişiyi kabul edip edemeyeceği tartışmaları sürerken, 10'dan fazla eski esirin Yemen'de El Kaide güçlerine katıldığı açıklandı.

Guantanamo'yu 22 Ocak'a kadar kapatmayı öngören Obama yönetimi, 91 tutuklunun Yemen'e gönderilmesini planlıyordu. Guantanamo'nun 22 Ocak'ta kapatılması hedefi artık mümkün değil, ancak şu ana kadar Yemen'e gönderilen 10'dan fazla eski Guantanamo tutuklusunun El Kaide saflarına katılması ABD'nin planlarında değişikliğe gitmesine yol açabilir.

Times gazetesinin haberine göre, uzmanlar Yemen'in dağlık coğrafyası, fakirliği ve aşiretlere dayanan sosyal yapısı ile Afganistan'a benzediğini ve bu sebeple terörizmin yeni yatağı haline gelebileceğini söylüyor.

Hillary Clinton da geçtiğimiz günlerde Yemen'de El Kaide'nin gücünün artması konusunda endişelerini dile getirdi: "Yemen'deki savaşın küresel etkilerini ve El Kaide'nin Yemen'i terörizmin merkezi haline getirme çabalarını görüyoruz."

Guantanamo'dan çıktıktan sonra Yemen'de El Kaide'ye katılan kişiler arasında 2007 yıında serbest bırakılan Hani Abdo Şalan var. Şalan 17 Aralık'ta El Kaide'ye karşı yapılan bir hava saldırısında öldürüldü. Ülkedeki El Kaide'nin ikinci lideri Said Ali El Şiri de Guantanamo'dan 2007 yılında kurtulmuştu. Küba'daki esir kampından 2006 yılında çıkan İbrahim Süleyman El Rubeyş de Yemen'deki El Kaide sitelerinde ideolog olarak tanınıyor.

Pentagon sözcüsü Geoff Morrell konuyla ilgili olarak "Bu sadece tutukluların yeni ülkelere transferini aşan bir konu. Geride kalan esirlerin çoğu Yemenli ve bu konuda Yemen hükümeti ile ortak çalışmamız gerekiyor" dedi.

ABD hükümetinin Mayıs'ta açıkladığı verilere göre, 530 eski Guantanamo tutuklusundan 74'ü tekrar El Kaide'ye katıldı.