Guatemala'da 7.4'lük deprem

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çok sayıda evin yıkıldığı depremde 39 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 07.11.2012 - 19:52

Guatemala'da 7.4'lük deprem

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da şiddetli bir deprem oldu.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, merkez üssü Champerico kentinin 45 kilometre açığı olan olan depremin büyüklüğünü ilk olarak 7.5 olarak açıkladı.

Daha sonradan yapılan açıklamada ise depremin büyüklüğünün 7.4 olduğu bildirildi. 41 kilometre derinlikte meydana gelen depremde 39 kişi hayatını kaybetti.

San Marcos kentinde 30 evin yıkıldığı ve çok sayıda kişinin enkaz altında kaldığı öğrenildi.

TSUNAMİ UYARISI
ABD Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin merkez üssünün 160 ila 320 kilometre çapında bir tsunaminin meydana gelmesi olasılığı bulunduğunu bildirdi. Daha geniş bir bölgeyi kapsayan tsunami uyarısı ise yapılmadı.

'FELAKET ALARMI'
Guatemala Devlet Başkanı Otto Perez Molina, bir radyoda yayınlanan açıklamasında, ülkenin, ''En yüksek seviyede felaket'' alarmına geçtiğini belirterek, halktan tedbiren yüksek binaları boşaltmalarını istedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Emisoras Unidas da ülkenin batısında deprem nedeniyle oluşan toprak kaymalarının, bazı otoyolları kapattığını kaydetti.

Guatemala'da 4 Şubat 1976 tarihinde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki depremde 23 bin kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...