Gül İsrail'e 'mikrofon kazaları'nı hatırlattı

İngiltere ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in bugünkü politikalarıyla müttefiklerine de çok büyük yük olduğunu söyledi.

23.11.2011 - 13:50

Gül İsrail'e 'mikrofon kazaları'nı hatırlattı

Gül, ''Herkes belki vicdanından geçeni söylemiyor, ama mikrofon kazaları olduğunda en güvendiği müttefiklerinin bile kendileriyle ilgili neler düşündüğünü herkes görüyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na bağlı düşünce kuruluşu Wilton Park'ta "Ortadoğu'da tarihi değişim ve bunun küresel siyasete etkisi" konulu bir konuşma yaptı.

İsrail'in daha fazla izole olacağını belirten Gül, "İsrail, adil, geçerli ve kapsamlı bir barışa yönelik uzlaşmaz tavır sergiledikçe ve uluslararası hukuka saygı göstermemeye devam ettikçe, daha fazla izole olacaktır" şeklinde konuştu.

'SURİYE DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLDA'
Konuşmasında Suriye'ye de mesaj veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye yönetimini kendi halkına karşı baskı ve şiddet uygulamakla suçladı.

"Ne yazık ki Suriye dönüşü olmayan bir noktaya ulaştı" diyen Gül, Suriye'deki demokratik mücadeleyi dini, etnik ve mezhepsel ayrımcılık olarak tanımlamanın tüm bölgeyi kargaşa ve kan gölüne dönüştüreceği uyarısında bulundu.

Suriyeli muhaliflere de seslenen Cumhurbaşkanı Gül, "İnsanlar alternatifi kaos olacaksa otoriter bir rejim altında yaşamakta tereddüt etmeyeceklerdir. Bu nedenle Suriye muhalefeti bütün mezhepsel etnik ve dini azınlıkları kucaklamalıdır" dedi.

'İRAN'LA SORUN DİPLOMATİK YOLLARLA ÇÖZÜLMELİ'
İran'ın nükleer faaliyetlerine de konuşmasında yer veren Gül, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Gül, ''İran'ın çok daha şeffaf, Batı'nın da samimi yaklaşım sergilemesi önemli mesafe katettirecektir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...