Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde 47 ülkenin temsilcisine hitap ettikten sonra dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türbanla ilgili ilk kez konuşan Gül, sükunet tavsiye etti.

2002'de üniversiteye kaydı yapılmadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuran ancak eşi Dışişleri Bakanı olduktan sonra başvurusunu geri çeken Hayrünnisa Gül, yaşadıklarını, "Bizim nesil bu olayı yaşadı. Bu gerçekten acı. Ayrımcılık kadar insanın içini acıtan bir şey yok. Bizler gerçekten bunun acısını yaşadık" sözüyle dile getirdi.

Türban konusunun kendi kendine hallolmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Gül, "Şimdi bırakalım da sükunet olsun" dedi.

Hayrünnisa Gül, türban sorununu sağduyu ve hoşgörünün çözeceğini belirtip "Bence ötekileştirmeyi sadece bir kısım insan yapıyor. Artık onlar da yapmayacak. Hepimizin ailesinde her türlü insan var. Hepimiz iç içe yaşıyoruz. Hepimiz ailemizi çok seviyoruz. Bir parçasından vazgeçebilir miyiz? " diye konuştu.