Gül: Ziyaret AB'yi ilgilendirmez

AB'nin Sudan lideri El Beşir'in ziyaretiyle ilgili Türkiye'ye nota vermesine cevap Cumhurbaşkanı Gül'den geldi: "Ziyaret AB'yi ilgilendrimez."

06.11.2009 - 12:14

Gül: Ziyaret AB'yi ilgilendirmez

Avrupa Birliği, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama kararı çıkarttığı Sudan Cumurbaşkanı Ömer El Beşir'in üçüncü Türkiye ziyaretiyle ilgili Ankara'ya nota iletti.


Notada, Türkiye'nin katılım sürecinde Avrupa Birliği politikalarıyla uyumlu olmayı taahüt ettiği hatırlatılıyor ve şu ifadeler yer alıyor:

"AB, katılım ortaklığının, birliğin ortak poziyonu ve politikalarıyla uyumu da içerdiğini Türkiye'ye hatırlatır. AB, aynı zamanda Roma Anlaşması'nı imzalayan bir ülke olan Türkiye'nin katılım ortaklığından dolayı taahhütlerini yerine getirmesini beklemektedir. Bu çerçevede AB, Türkiye'nin El Beşir'e yaptığı davetin gözden geçirilmesi ve Uluslarası Ceza Mahkemesi ile işbirliğine gitmesi çağrısında bulunmaktadır."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül notanın ardından yaptığı açıklamada ziyaretin AB'yi ilgilendirmediğini söyledi ve "El Beşir özel bir toplantı için geliyor. Bu ikili bir görüşme değil" dedi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, iletilen mesajın nota olmadığını söyledi, ancak Brüksel'den gelen bilgiler, bunun bir nota olduğu şeklinde. Bu nota aynı zamanda, hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkartılan bir lideri ağırlamak durumundaki Türkiye'ye uluslararası ve kurumsal ilk tepki anlamına geliyor.

Sudanlı yetkililer dün, Beşir'in İstanbul'da yapılacak İslam Konferansı Örgütü toplantısı için Türkiye'ye geleceğini duyurmuştu.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir Türkiye'ye daha önce iki ziyarette bulundu. Ancak El Beşir İKÖ toplantısına gelirse, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin aldığı tutuklama kararından sonra ilk kez Türkiye'yi ziyaret etmiş olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...