Meksika Körfezi, geçen hafta patlama meydana gelen petrol platformundaki sızıntı nedeniyle bir çevre felaketiyle karşı karşıya.

Sızan petrolün temizlenmesine yönelik çalışmalar ise kötü hava koşulları yüzünden askıya alındı.

Günde bin varil petrolün sızdığı bölgede, Bin 500 kilometre kare alan petrolle kaplanmış durumda. Bu Hong Kong'un yüzölçümünden daha büyük bir alana denk geliyor.

Kötü hava koşulları nedeniyle temizleme çalışmaları askıya alındı.

Petrol kuyusunu işleten British Petroleum, hasar gören yerleri onarmak ve sızıntıyı durdurmak için çeşitli teknikler deniyor. Bölgede robot denizaltılar da çalışıyor. Kuyunun kapakları kapatılabilirse sızıntının engellenmesi mümkün olabilecek. Robot denizaltıların bunu başarıp başaramayacağı bugün akşam saatlerinde belli olacak. Ancak şirket yetkilileri, yine de başarısızlık riski olduğunu söylüyor.

Petrol platformunun deniz seviyesinin 1.5 kilometre altında olması işleri zorlaştırıyor. Patlama sonrası kaybolan 11 petrol işçisinin öldükleri sanılırken, arama çalışmaları durduruldu. Patlamanın ardından tahliye edilen 100'den fazla işçi ise kurtarıldı.

"Deepwater Horizon" adlı platform, Lousiana'nın güneyindeki patlamanın ardından 36 saat yandıktan sonra sulara gömülmüştü.

Dünyanın en büyük petrol sızıntısı faciası 1989 yılında Alaska'da yaşanmış, Exxon Valdez tankerinden 1 milyon tondan fazla petrol denize sızmıştı. Bölgede doğal hayat hala normale dönmüş değil.