Gündem Yahudi yerleşimleri

Obama'nın Ortadoğu atağı çerçevesinde, bölge liderleri ile görüşmeler yapan Özel Temsilci Mitchell'ın ilerlemeler kaydettiği belirtiliyor.

28.07.2009 - 11:59

Gündem Yahudi yerleşimleri

Amerika Birleşik Devletleri Orta Doğu barış sürecini canlandırmak için diplomasi atağı başlatmış durumda. Bölgeye geçen hafta gelen Obama'nın Orta Doğu temsilcisi George Mitchell'e dün savunma bakanı Robert Gates katıldı.


Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı James Jones ile körfez ülkelerinden sorumlu diplomat Dennis Ross da benzer bir gündemle bu hafta bölgede olacak.

Obama yönetimi, özellikle İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını durdurması için baskısını yoğunlaştırıyor. İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşen mıtchell'in ilerleme sağladığı belirtiliyor.

Konuşulan plana göre, İsrail, yarım kalan inşaatları tamamlayabilecek ama bundan sonra yeni yerleşim birimleri inşa etmekten vazgeçecek. Obama yönetimi, bunun karşılığında Arap ülkelerinden de, hava sahalarının İsrail'e açılması, İsrail'le ticari ve kültürel ilişki kurulması gibi tavizler bekliyor.

Daha önce Mısır Lideri Hüsnü Mübarek, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile bir araya gelen George Mitchell, son olarak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya geldi. 

Kudüs'te 2.5 saat süren görüşme sonrasında İsrail Başbakanlığı, görüşmenin olumlu bir hava içinde cereyan ettiğini ve ikilinin sadece yerleşimler konusunu değil, siyasi süreci ilgilendiren çeşitli konuları ele aldıklarını belirtti.

Açıklamaya göre toplantıda Mitchell, görüşmelerle ilerleme sağlandığını ve ABD yönetiminin, İsrail ile Filistinlilerle görüşmelere temel oluşturacak bir anlaşmaya varmayı umut ettiğini kaydetti.

Mitchell, daha önce yaptığı açıklamada, kapsamlı bir barış anlaşması için yerleşimi inşaatlarının durdurulması gibi zorlu seçimlerin yapılması gerektiğini söylemişti. Netanyahu ise yerleşim inşaatlarının durdurulması çağrısını "doğal büyüme"ye izin verilmesi gerektiğini söyleyerek reddettmişti.

FİLİSTİN’DEN SUÇLAMA
Öte yandan, Özel Temsilci George Mitchell temasları çerçevesinde dün gece Ramallah'ta Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas'la görüştü.Mitchell'in, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, barış görüşmelerinin yeniden başlayabilmesine yönelik, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetlerinin durdurulması konusundaki çalışmalarının hala devam ettiğini söylediği ve "Konuyu müzakere ediyoruz, ancak henüz İsraillilerle bir anlaşmaya varamadık" dediği bildirildi.

18 AYLIK SÜRE İDDİASI
Öte yandan Londra'da yayımlanan El Hayat gazetesi, Filistinlilerle görüşmelerinde Mitchell'in, Batı Şeria'daki yerleşim inşaatlarının tümüyle durması sağlanmadan, İsrail'le görüşmeler için 18 aylık bir takvim önerisinde bulunduğunu öne sürdü.

Ancak Filistinli Başgörüşmeci Saib Erekat, El Hayat'ın bu iddiasını yalanladı. Erekat, böyle bir önerinin hiç yapılmadığını, görüşmeler sırasında hiçbir şekilde bir tarihten bahsedilmediğini kaydetti. Erekat, Mitchell'in sadece Amerikan yönetiminin görüşmelerin yeniden başlayacağından ümitli olduğunu söylediğini ifade etti. Erekat, bu konuda ne bir tarih verildiğini veya süre öngörüldüğünü belirtti.

Erekat, Amerikan yönetiminin barış sürecini idaresinden memnun olduklarını söylerken, "Şu ana kadar ABD yönetimi, Yol Haritası planındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesinin her iki tarafın da sorumluluğunda olduğunu, ayrıca doğal büyümeden kaynaklananlar da dahil yerleşim faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söylüyor" diye konuştu.

Filistinli Başgörüşmeci, başta Kahire olmak üzere Arap basınında, gelecek ay ortalarında yeni bir ABD barış inisiyatifinin ortaya çıkacağı yolundaki iddialara karşı da Mitchell'in kendilerine sadece, İsrail ve bölgedeki diğer taraflarla görüşmelerin değerlendirilmesinin ardından, Başkan Obama'nın bir sonraki adıma karar vereceğini söylediğini ifade etmekle yetindi. Filistinli liderler yerleşim faaliyetleri son bulana kadar İsraillilerle görüşme yapmayı reddediyor. İsrail karşı çıksa da, tüm Yahudi yerleşimleri uluslararası hukuka aykırı.

YAKLAŞIK YARIM MİLYON YAHUDİ YERLEŞİMCİ VAR
İsrail Doğu Kudüs de dahi olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'ya 450 binden fazla Yahudi yerleştirdi.

Amerikalı Özel Temsilci Mitchell, dün de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile yaptığı görüşmede yerleşim faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulunmuştu.

HAMAS-EL FETİH BÖLÜNMESİ
Amerikalı Temsilci Mitchell dün ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile de biraraya geldi. Mısır yönetimi, rakip Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih arasında arabuluculuk görüşmeleri yürütüyor.

Görüşmelere karşın, Hamas ve El Fetih pek çok önemli konuda derin görüş ayrılıkları yaşıyor. Bunlar arasında gelecekteki birlik hükümetinin yapısı, ortak güvenlik gücü ve seçim sistemi var.

İSRAİL'DEN İRAN'A GÖZDAĞI
İsrail Başbakanı, bölgeyi ziyaret etmekte olan Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates'le dünkü görüşmesinde, ülkesinin İran'ın nükleer programına ilişkin kaygılarını da dile getirdi.

İsrail tarafınca yapılan açıklamada, Netanyahu'nun Gates'e, İran'ın nükleer silah geliştirmesini önlemek için her türlü aracın kullanılması gerektiğini söylediği vurgulandı.

Görüşme, Washington'un Orta Doğu barış girişimini canlandırma çabalarının bir parçası.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...