Güney Kıbrıs, dünden itibaren Avrupa Konseyi’nin Güvenlik ve Savunma Başkanlığı’nı üstlendi. Danimarka’nın, Güvenlik ve Savunma politikalarına dahil olmaması nedeniyle, Güney Kıbrıs’ın başkanlık süresi 6 ay yerine bir yıl süreli olacak.

‘TÜRKİYE ZOR DURUMDA KALIR’
Rum Yönetimi’nin Savunma Bakanı Dimitris İliadis, dönem başkanlığını üstlenmeleri nedeniyle ilk mesajını Türkiye’ye gönderdi ve işbirliği çağrısında bulundu. İliadis “Türkiye, Avrupa Konseyi Başkanlığı’yla işbirliğinde bulunmayı reddederse zor durumda kalacak” dedi.

Komünist AKEL’in yayın organı Haravgi gazetesine özel demeç veren İliadis, çok önemli bir görev üstlendiklerini ve bunu başarıyla yerine getireceklerini söyledi.

İliadis, Danimarka’nın 1 Ocak’tan itibaren AB dönem başkanlığını devraldığını, ancak bu ülkenin, AB’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Siyaseti’ne dahil olmaması nedeniyle, Güney Kıbrıs’ın normalde temmuz ayında başlaması gereken başkanlık görevinin ocak ayına alındığını ve 12 ay devam edeceğini vurguladı.

‘TÜRKİYE AB’YE SAYGILI DAVRANMALI’
Önemli bir görev üstlendiklerini ve geçtiğimiz yıl içinde ciddi hazırlıkların yapıldığını anlatan İliadis, Türkiye’nin işbirliği yerine tehdit politikasını seçtiğini iddia ederek, Ankara’ya tavır değişikliği çağrısında bulundu. 

Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığı süresince, Türkiye’nin, AB ile ilişkileri donduracağı yönündeki açıklamalara değinen İliadis, tehditlerle bir yere varılamayacağını söyledi. İliadis “Türkiye, AB kurumlarına karşı saygılı davranmalıdır” dedi.