Güney Kıbrıs'ta doğalgaz ve petrol pazarlığı

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail ilişkilerin güçlendirilmesi için Rum kesiminde üçlü bir zirve gerçekleştirildi. Zirvede Doğu Akdeniz'den çıkarılacak doğalgaz ve petrol için işbirliği kararı çıktı.

NTV Haber 08.05.2018 - 15:12 | Son Güncelleme : 08.05.2018 - 16:10

KIBRIS1.jpg

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasında gerçekleşen 4. zirve toplantısında Doğu Akdeniz'den çıkarılacak doğalgaz ve petrolün Avrupa ülkelerine sevk edilmesini öngören boru hattı projesi i için işbirliği yapılmasına karar verildi.

İsrail ve Kıbrıs'ın deniz bölgelerinden çıkarılacak doğalgazın, denizaltında döşenecek EastMed adı verilen boru hattının Güney Kıbrıs'tan, Girit adasına ve oradan Yunanistan'ın Mora yarımadasına bağlanması ve daha sonra İtalya'ya yönlendirilmesiyle ilgili dev projenin ön çalışmaları için 34.5 milyon euro ayrıldığı ve AB'nin de katkısı olacağı açıklandı.

Üç lider arasında alınan diğer bir karar ise, yine deniz altından İsrail, Güney Kıbrıs, Girit ve Mora yarımadasına dek uzanacak üstün teknolojik elektrik akımı hattının inşa edilmesini öngörüyor. Bu akım hattının üç ülke arasındaki uydu ve hızlı internet erişiminin de sağlanacağı belirtiliyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, 3 ülkeyi birleştirecek doğalgaz ve elektrik akımının 3 ülkeye de büyük avantajlar sağlayacağını açıklarken; Yunanistan Başbakanı Çipras bu avantajın bölgedeki diğer komşu ülkelerle de işbirliği yapma olanakları sağlayabileceğinden söz etti.

Diplomatik kaynaklar, üç ülke arasında döşenecek boru hattının, en kolay ve en ucuz yolunun Kıbrıs ile Türkiye arasında döşenmesi olduğu halde, böyle bir projenin Kıbrıs sorunu çözülmeden hayata geçirilmesinin mümkün olamayacağına dikkati çektiler.
Üç lider zirve toplantısından sonra yaptıkları açıklamalarda Ortadoğu'ya barış getirecek uğraşılara tam destek verdiklerini belirttiler.

Anastasiadis ile Çipras, İsrail devletinin yanısıra Filistin devletinin de kurulmasından yana olduklarını ve ABD'nin bu konuda daha etkin bir rol oynaması gerektiğine dikkat çektiler.

Netanyahu ise İsrail'in en çok İran'ın tehditi altında bulunduğundan söz etti ve Suriye üzerinden Akdeniz'e açılmak isteyen İran'ın tehdileri karşısında meşru müdafa haklarını kullanmaya devam edeceğini söyledi.

KIBRIS'A KALICI VE ADİL ÇÖZÜM

Rum lider Anastasiadis ve Çipras ise, Kıbrıs çözüm müzakereleri konusunda Netayahu'ya ayrınıtılı bilgi verdiklerini ve geçen yıl Cran Montana müzakerelerinin kaldığı yerden devam etmesini arzu ettiklerini dile getirdiler.

Kıbrıs'ta Türk ve Rumların güvenliğini sağlayacak çözümün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in hazırladığı belge çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm şeklinin "yabancı ordulardan ve garanatörlük sistemlerinden arınmış olması gerektiğinden" söz ettiler.

Sayfa Yükleniyor...