Güney Kore Kuzey ile üst düzey görüşmelere hazır

Güney Kore, Kuzey Kore 'nin iptal etmesine rağmen üst düzey görüşmeleri gerçekleştirmek istediklerini duyurdu.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 17.05.2018 - 09:52 | Son Güncelleme : 17.05.2018 - 09:54

Güney Kore Kuzey ile üst düzey görüşmelere hazır

Güney Kore hükümet sözcüsü, Milli Güvenlik Kurulu'nun Daimi Komitesi'nin 27 Nisan'daki zirvede kararlaştırılan görüşmelerin gerçekleştirilmesi yönünde fikir birliğinde olduğunu bildirdi.

Güney Koreli sözcü, komite üyelerinin üst düzey görüşmelerin derhal başlaması için Kuzey Koreli mevkidaşlarıyla görüşmeye devam etme kararı aldığını açıkladı.

Ayrıca Kuzey Kore ile ABD'nin gerçekleştireceği zirvenin başarılı olması için Güney Kore'nin bu ülkeler arasında aktif olarak arabuluculuk yapacağı belirtildi.

ORTAK TATBİKAT SORUN OLDU

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını "provokasyon" olarak niteleyerek, Güney Kore ile yüksek düzeyli müzakereleri askıya almıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasında geçen ay yapılan görüşmenin devamı olan ve yarın sınırdaki Panmunjom ateşkes köyünde yapılması planlanan yüksek düzeyli görüşmelerin askıya alındığı bildirilmişti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberinde de "Güney Kore'de yapılan ve Kuzey Kore'yi hedef alan tatbikat, Panmunjom Deklarasyonu'na karşı çirkince bir meydan okuma ve Kore Yarımadası'ndaki olumlu siyasi gelişmeye yönelik kasıtlı bir askeri provokasyondur" ifadeleri kullanılmıştı.

Kuzey Kore ayrıca 12 Haziran'da Singapur'da Kim ile Trump arasında gerçekleşmesi planlanan zirvenin de iptal edilebileceği uyarısını yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...