Güney Sudanlı yetkililer, şiddet olaylarına sahne olan Jonglei eyaletindeki saldırının, üyesi olduğu Murle kabilesince desteklenen milis lideri David Yau Yau'ya bağlı militanlarca düzenlenmiş olmasından şüpheleniyor.

Jonglei Vali vekili Hussein Maar, ilk gelen bilgilerin saldırıda 41 kişinin öldüğü, 63 kişinin yaralandığı yönünde olduğunu söyledi. Vali vekili Maar, bazı yaralıların durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasının beklendiğini ifade etti.

Yaralılardan bazılarının Güney Sudan'daki BM misyonu tarafından hava yoluyla eyalet başkenti Bor'a ve başkent Juba'nın en büyük hastanesine nakledildiklerini belirten Maar, otomatik silahlarla ayrım gözetmeksizin ateş açan saldırganların binlerce büyükbaş hayvanı kaçırdığını da söyledi.

Güney Sudan'da eski bir albay olan Yau Yau, 2010 yılında yapılan genel seçimde parlamentoda bir milletvekilliği elde edememesi üzerine iktidar partisini seçime hile karıştırmakla suçlayarak silahlı mücadele başlatmıştı.

Yau Yau, Güney Sudan'ın 2011 yılında Sudan ile yıllar süren iç savaşın sonunda ABD liderlerinin arabulucuğuyla anlaşarak bağımsızlığını elde etmesinin ardından Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in çıkardığı aftan yararlanarak Juba'ya dönmüştü.

'SUDAN DESTEKLİYOR' İDDİASI
Ancak 2012'de Sudan'ın başkenti Hartum'a kaçan Yau Yau, doğduğu bölge olan Pibor'da, Güney Sudan'a karşı yeniden silahlı mücadele başlattı.

Güney Sudanlı yetkililer, Yau Yau'nun, ülkenin Etiyopya'dan geçen bir petrol boru hattı inşası planlarını engellemek isteyen Sudan tarafından desteklendiğini öne sürüyor. Sudan ise bu iddiaları reddediyor.