Gurbetçilere Köşk müjdesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaşayan Türklerin ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacağını söyledi. Erdoğan, Türk vatandaşlarının oy kullanması için Almanya'nın gerekli desteği vereceğini belirtti.

04.02.2014 - 15:02

Gurbetçilere Köşk müjdesi

Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başbaşa görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak bir basın toplantısı yaptı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel ortak basın toplantısında, Almanya'da yaşayan Türklerin entagrasyonu konusuna değindi.

Başbakan Erdoğan bu konuda şunları dile getirdi: "Biz Almanya yaşayan tüm vatandaşlarımızın entagrasyon konusunda olumlu davranmasını istedik. Bu hem kendileri için hem Alman toplumu için isabetli olacaktır. Asimilasyon ise farklı bir konu. Böyle bir idealimiz olamaz. Zaten bu konuda sayın Başbakan Merkel'le aynı düşüncedeyiz.

MERKEL: ASİMİLASYON GİBİ BİR DERDİĞİMİZ YOK
Türklerin uyumuyla ilgili Merkel de görüşlerini şöyle dile getirdi: "Biz uyum çalışmalarımız sürdürüyoruz. Uyum çıkmaz bir yol değildir. Uyum aynı zamanda burada uzun süredir yaşayanların, diğer kültürlere saygı duymasını gerektir. Bizim kesinlikle asimilasyon gibi bir derdimiz yok. Farklı etkilerin bir zenginlik olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Almanya'da yaşayan genç Türklerin de Alman gençler gibi meslek sahibi olmasına öncelik veriyoruz."

MERKEL: 23 VE 24 FASILLAR AÇILMALI
Almanya Başbaşkanı Angela Merkel, AB ile müzakerelerde Türkiye ile 23 ve 24 fasılların açılmasını istediklerini belirtti. Merkel, "Yargı reformunu ele alan fasılların açılmasını istiyoruz" dedi.

Merkel, koalisyon anlaşmasında Türkiye'nin AB üyeliğini ucu açık bir nokta olarak görüdüklerini dile getirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan Türk vatandaşlarına oy kullanmaları için gerekli olan desteği vereceklerini de belirtti. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vize muafiyeti sürecinde Almanya'nın desteğini beklediklerini dile getirdi.

"FUTBOL MAÇI SEYREDER GİBİ'
İki lider Suriye konusundaki görüşlerini de şu sözlerle dile getirdi. Başbakan Erdoğan, "Suriye konusunda Cenevre 2 şu an itibariyle beklentilere olumlu bir netice koymadı ve olumlu bir netice beklentisi de görünmüyor. Suriye de insanlar açlıkla terbiye ediliyor. Anadolu Ajansı'nın yayınlaladığı 55 bin fotoğraf var. Burada öldürülen 160 bin insan var. Bu kadar insan öldürülürken insanlık nasıl bir futbol maçı seyrederer gibi seyrediyor."

'RUSYA KRİTİK ROL ÜSTLENİYOR'
Almanya Başbakanı Angela Merkel de Suriye konusunda anahtarın BM Güvenlik Konseyi'de olduğunu belirterek "Rusya bu konuda çok kritik bir rol oynuyor. Biz Almanya olarak Rusya ve Çin le temastayız. 2011 den bu yana 28 bin mülteci aldık. Tabii ki bunu Türkiye'deki mültecilerle karşılaştıramayız" şeklinde konuştu.

'FAİZ ARTIRIMINA KARŞI BİR BAŞBAKANIM'
Türkiye'deki son faiz arttırmına da değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: "Türkiye'nin son 10 yılda geldiği nokta milli gelir açısında 3 kattan fazla bir artıştır. Faiz konusunda bağımsız kurum olan Merkez Bankası karar veriyor. Ancak ben daha öncede söyledim. Ben faiz artışına karşı olan bir başbakanım. Ancak Türkiye'deki durumun geçici olduğunu düşünüyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...