Gürcistan'dan Rusya'ya "sınır" notası

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, İsviçre'nin Tiflis Büyükelçiliğine Rusya'ya iletilmesi için nota verildiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 12.08.2015 - 10:11

Gürcistan'dan Rusya'ya "sınır" notası

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da faaliyet gösteren Rus askerlerinin 10 Ağustos'ta Gürcistan'ın Kareli ilçesinin "Tamaraşeni" ve "Tseronissa" köylerinde yeni sınır işaretleri yerleştirdikleri ifade edildi.

Rus askerleri tarafından son bir ayda benzer sınır işaretlerinin 3 kez değiştirildiği ifade edilen açıklamada, Rusya Federasyonu'nun "saldırgan eylemlerle" bölgede ve işgal çizgisinde istikrarsızlık ve gerginlik yaratan bir durum yarattığı belirtildi.

Gürcistan'la Rusya arasında 2008 Ağustos'unda yaşanan çatışmalar sonrası Rusya tek yanlı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıdığını açıklamış, Gürcistan Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri İsviçre'nin Tiflis'te ve Moskova'daki büyükelçilikleri yürütüyor.

RUSYA'NIN GÜNEY OSETYA'DAKİ VARLIĞI

Gürcistan ile Rusya arasında 2008'de yaşanan savaş döneminde eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arabuluculuk yaparak, 12 Ağustos'ta Gürcistan, 16 Ağustos'ta ise Rusya cumhurbaşkanlarının bir ateşkes anlaşması imzalamasını sağlamıştı. Anlaşmaya göre, Gürcü ve Rus askeri güçleri savaş başlamadan önceki pozisyonlarına dönecekti.

Rusya, askeri birliklerinin, Gürcistan'ın kontrol ettiği topraklardan geri çekilmesini 8 Ekim 2009'da tamamlarken, savaştan önce Gürcistan tarafından kontrol edilen Abhazya ile Güney Osetya bölgelerindeki askeri varlığını ise korudu.

SADECE RUSYA TANIYOR

Rusya, 2008'de Gürcistan ile yaşanan savaşın hemen ardından, Güney Osetya ile Abhazya'yı bağımsız ülkeler olarak tanımıştı.

Rus güçleri, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve uluslararası arenada Rusya hariç kimsenin tanımadığı Güney Osetya topraklarının güvenliğini üstlenmişti. Güney Osetya'nın Gürcistan ile arasındaki bölgede halen Rus askeri varlığı bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...