Germanwings uçağına ait kayıtların  sızdırılmasından rahatsız olan pilotlar davacı oldu

Airbus A320 tipi uçağı yardımcı pilotunu tarafından kasten düşürüldüğüne yönelik bilgilerin medyaya sızdırılması mahkemeye taşınıyor

Haberler - ntv.com.tr 27.03.2015 - 16:06

Germanwings uçağına ait kayıtların  sızdırılmasından rahatsız olan pilotlar davacı oldu

İspanya’nın Barcelona kentinden kalktıktan sonra 150 kişiyle birlikte Fransız Alpleri'ne çakılan Germanwing'e ait bilgilerin yayınlanmasının Fransız yasalarını çiğnediği gerekçesiyle adli süreç başlatıldı.

Kayıtların savcılara ulaştırılmadan medyaya sızdırıldığının altını çizen Fransız Pilotlar Birliği (SNPL) sözcüsü Guillaume Schmid, bu durumun Fransız yasalarını çiğnediğinin altını çizdi ve olayla ilgili şikayette bulunduklarını açıkladı.

Söz konusu yasaya göre, soruşturmanın devam ettiği durumlarda dava ile ilgili bilgilerin gizli tutulması gerekiyor. 

"SAVCIYI BASKI ALTINA ALABİLİR"

Düşmeden önce uçakta yaşananların medyaya servis edilmesinin üyelerini kızdırdığını belirten sözcü, kamuoyunun konuyla ilgili bilgi edinme hakkına saygı duyduklarını ama söz konusu usulsüzlüğün savcıların üzerinde baskı oluşturabileceğini iddia etti.

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Marsilya Başsavcısı Brice Robin Airbus A320 tipi uçağın 28 yaşındaki yardımcı pilot tarafından kasten düşürüldüğünü açıklamıştı. 

150 KİŞİYE MEZAR OLDU

İspanya'nın Barselona kentinden Almanya'nın Düsseldorf kentine gitmek için havalanan ve Fransa'nın güneyindeki İtalya sınırına yakın Seyne-les-Alpes kasabası yakınlarında düşen Alman Lufthansa Havayolları'na ait Germanwings havayolu şirketinin Airbus A320 tipi uçağı 6 mürettebat ve pek çok farklı ülkeden 144 yolcu taşıyordu.

Sayfa Yükleniyor...