Haiti'de etkili olan Sandy Kasırgası'nın ardından özellikle kamplarda yaşayanlar arasında baş gösteren kolera salgınında 44 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı, son 1 ayda 44 kişinin kolera yüzünden öldüğünü, 5 binden fazla kolera vakası tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlığın, salgınla mücadelede uluslararası sağlık kuruluşlarından yardım istediği de kaydedildi.

2010'DA 7 BİN 600 KİŞİ
Haiti'de 2010 yılında meydana gelen depremin ardından görülen kolera salgınında ise 7 bin 600 kişi hayatını kaybetmişti.

24 Ekim'de ülkeyi vuran Sandy Kasırgası nedeniyle meydana gelen şiddetli yağışlar ve kanalizasyon sistemindeki eksiklikler, kolera salgınının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Su ve dışkıyla taşınan kolera mikrobu, genellikle içme suyu şebekesi veya kanalizasyon sistemi olmayan bölgelerde salgına dönüşüyor.

Sandy Kasırgası, ABD'nin New York ve New Jersey eyaletlerinde hayatı felce uğratmıştı. Bazı evlerin çatılarını uçuran ve duvarlarını yıkan kasırga, tonlarca ağırlıktaki ağaçları kökünden devirmişti.

Hızı zaman zaman saatte 120 kilometreye kadar çıkan kasırga, alınan önlemlere rağmen 110 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu.