Haiti'ye bir milyon çadır gerek

Haiti'deki depremin ardından şimdiye kadar 150 bine yakın ceset çıkarıldı, ancak ölü sayısının daha da artabileceği belirtiliyor. Hayatta kalanların kurtarılması için mücadele de sürüyor. Ülkede yağmur mevsimi başlamadan, bir milyon çadıra ihtiyaç duyuluyor.

26.01.2010 - 09:40

Haiti'ye bir milyon çadır gerek

Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, ülkeyi iki hafta önce vuran depremde evsiz kalan bir milyon kişiye acilen çadır sağlanması çağrısı yaptı.

Preval, Mayıs ayındaki yağmur mevsimi başlamadan 200 bin çadır kurulması gerektiğini kaydetti. Yardım kuruluşları bölgeye gıda ve su sağlamakta hala zorlanıyor.

Ciddi yaraları bulunan binlerce Haitili hala yeterli tıbbi imkana ulaşabilmiş değil. Koordinasyon yetersiz bulunuyor

HAİTİ'NİN YENİDEN İNŞASI 10 YIL ALIR
Öte yandan Kanada Başbakanı Steven Harper, depremin ardından Haiti'nin yeniden inşasının en az on yıl alacağını söyledi.

Harper, bu açıklamayı Montreal'de yeniden yapılandırma konulu uluslararası toplantıda yaptı.

Toplantıda Haiti'ye uzun vadede sağlanacak yardımlar için Mart ayında bir bağış konferansı düzenlenmesi kararlaştırdı. Bu konferansta ayrıca Haiti için tek bir yardım kuruluşunun atanması konusu da görüşülecek.

Haiti'de yardım faaliyetlerinde ciddi koordinasyon eksikliği olduğu eleştirileri yapılmıştı.

ÖLÜ SAYISI 150 BİNİ GEÇTİ
Haiti hükümeti, ülkeyi 12 gün önce vuran depremden bu yana, sadece başkent Port-au-Prince'te 150 binden fazla cesedin çıkarıldığını ve bu rakamın artabileceğini bildirdi.

CESETLERİ ÇIKARMAK YILLAR ALABİLİR
Birleşmiş Milletler'in yeni Haiti sorumlusu Edmond Mullet, cesetleri çıkarmanın yıllar alabileceğini, pek çoğunun hala enkaz altında olduğunu söyledi.

Deprem sonucu, 1,5 milyon kadar kişinin de evsiz kaldığı tahmin ediliyor.

DEPREMZEDELER YARARINA MAÇ
Öte yandan Haiti'de 12 Ocak'ta meydana gelen depremin ardından sefalet içinde bulunan halk yararına Portekiz'in başkenti Lizbon'da dün akşam oynanan bir futbol maçını 51 bin 300 kişi izledi.

Fransız Zinedine Zidane ve Brezilyalı Kaka gibi dünyaca tanınmış futbolcuların yoksulluğa karşı yaptığı maç Lizbon'daki Luz Stadında oynandı. Fabien Barthez, Luis Figo, Pauleta'nın yanı sıra Portekiz kulüplerinde oynayan iki Haitili futbolcu Jean Sony ile Joseph Peterson'ın da oynadığı maçtan önce basın toplantısı düzenleyen Zidane, ''Önemli olan mümkün olduğu kadar çok para toplamak'' dedi.

3-3 biten maçın başında Haiti'de ölenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda da bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...