'Haiyan daha başlangıç'

Filipinler'i vuran Haiyan gibi tayfun ve kasırgaların yıkıcı etkisini artıracağı uyarısı yapıldı. Buzulların erimesiyle deniz seviyesinin yükselmesinin bunda etkin olduğu belirtiliyor.

NTV Haber 14.11.2013 - 12:55

'Haiyan daha başlangıç'

Dünya Meteoroloji Örgütü, gelecekte tayfun ve kasırgaların şiddet derecesinin en yüksek seviye olan 5’e kadar yükselme olasılığının bulunduğuna dikkat çekti.

Dünya Meteoroloji Örgütü, buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesiyle fırtınaların şiddetlendiğini, bunu özellikle Batı Pasifik Okyanusu'nda görmenin mümkün olduğunu belirtti.

Özellikle kıyı bölgelerinde yaşayanların tayfun ve kasırgalara karşı korunmasız kaldıklarına işaret edildi. Haiyan tayfununun yıkıp geçtiği Filipinler buna örnek olarak gösterildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, dünyanın daha ağır tahribatlarla karşı karşıya olduğu uyarısını da yaptı.

Buna göre, mega fırtınalarla birlikte canlı türlerinin tükenmesi, su sıkıntısı, sıcak dalgası, deniz seviyesinin yükselmesi ve hastalıkların yaygınlaşması gibi etkiler görülecek.

Haiyan tayfununun şiddetinin herkesi şaşırttığı bunun "alarm zillerinin çalması" olarak algılaması gerektiğine vurgu yapıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...