Haiyan'ın ağır bilançosu ortaya çıkıyor

Filipinler'de Haiyan tayfununda ölenlerin sayısı resmi rakamlara göre 4 bin 460'a ulaştı. 920 bin kişi evlerini terk etmek zorunka kalırken, tayfundan etkilenenlerin sayısı da 12 milyonu buldu.

NTV Haber 15.11.2013 - 14:34

Haiyan'ın ağır bilançosu ortaya çıkıyor

BM, Filipinleri vuran Haiyan tayfunundan etkilenenlerin toplam sayısının 12 milyonu bulduğunu duyurdu. 920 bin kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı.

Bazı yetkililer ise, ölü sayısının kayıplarla birlikte 10 bini aşabileceğini söylüyor.

Kızılhaç örgütü 22 bin kişinin kayıp olduğunu duyurdu. Tayfunun vurduğu bölgelerde hala yardım sıkıntısı yaşandığı da belirtiliyor.

Filipinler'i vuran Haiyan tayfununun üzerinden bir hafta geçmesine rağmen, yardımlar hala yetirsiz. Yardım görevlileri ülkedeki durumu felaket olarak nitelendirdi.

Gıda ve giyecek sıkıntısının yanısıra, felaket bölgesindeki en büyük sorunlardan biri de barınma. Zaman zaman yağışların sürdüğü bölgede çadır sıkıntısı da çekiliyor.

Felaket bölgesinde ölenler de toplu mezarlara gömülüyor. Ama sokaklar da hala cesetler var. Bu nedenle salgın hastalıkların başlamasından kaygı duyuluyor.

Yardım çalışmalarına katkıda bulunmak için ABD bölgeye bir uçak gemisi gönderdi. İngiltere de Filipinler'e savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...