'Halep ile Türkiye arasında geçiş serbest'

Suriyeli isyancılar, Halep ve Türkiye arasındaki kontrol noktasını ele geçirdiklerini açıkladı.

30.07.2012 - 11:04

'Halep ile Türkiye arasında geçiş serbest'

Suriye ordusu ile Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı güçler arasında Halep’te yaşanan çatışmalar üçüncü gününe girerken, isyancıların Halep ile Türkiye arasındaki kontrol noktasını ele geçirdiği belirtildi. Suriye ordusunun ise Halep’in Selahaddin mahallesinin bir kısmını ele geçirdiği açıklandı.


AFP haber ajansının verdiği bilgiye göre, Suriye’nin kuzeyindeki ticaret kenti Halep ile Türkiye arasındaki kontrol noktası, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esad güçleri arasında yapılan 10 saatlik çatışmanın ardından isyancıların eline geçti. AFP muhabiri, ÖSO’nun, kontrol noktasında kontrolü ele sağlamasıyla Halep ile Türkiye arasındaki geçişi de serbest kıldıklarını belirtti.

ÖSO generallerinden Ferzat Abdül Nasser, “Yaklaşık 10 saat süren çatışmanın ardından, Halep’in 5 km kuzeybatısında kalan Anadan güvenlik noktasını ele geçirdik” dedi. Nasser, bir ay önce Suriye ordusundan kaçarak isyancıların safına geçmişti.

“BİR METRE BİLE İLERLEYEMEDİLER”
Suriye ordusu ise Cumartesi sabahı erken saatlerde Halep’te başlattığı operasyonlar sonucunda, ÖSO birliklerinin en yoğun olduğu Selahaddin mahallesinin bir kısmını ele geçirdi. Başkent Şam’da bulunan ve AFP’ye konuşan bir kaynak,  “Esad güçleri, Selahaddin mahallesinin bir kısmını ele geçirdi ve saldırılar devam ediyor” dedi.

ÖSO’nun Halep konseyi başkanı olan Albay Abdülcabbar el Kaidi ise bu iddiaları yalanladı ve “hükümet güçlerinin bir metre bile ilerleyemediklerini” söyledi.

Telefonlar AFP’ye konuşan el Kaidi, “Gece vakti Selahaddin’den bir saldırı başlattık, Suriye ordusuna ait dört tankı yok ettik” dedi.

Suriye’nin SANA haber ajansı ise dün gece geçtiği bilgide “ordunun Selahaddin mahallesini terörist gruplardan temizlediğini” belirtti. ÖSO güçleri, dün Selahaddin mahallesine yapılan saldırının geri püskürtüldüğünü duyurmuştu.

Halep’teki çatışmalar 20 Temmuz’da patlak vermiş ve Suriye ordusuna destek veren takviye güçler 20 Temmuz’da şehre giriş yapmıştı.

KAÇIŞLAR SÜRÜYOR
Suriye’deki şiddet olaylarından kaçan, aralarında 1 general, 1 albay, 3 yarbayın da bulunduğu 375 Suriyeli Türkiye'ye sığındı.

AA’nın verdiği bilgiye göre, Suriye'deki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınma talebinde bulunan 318 kişi, akşam Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Kavalcık ve Bükülmez köyleri sınırına geldi.

Sınırdaki işlemlerin ardından Türkiye'ye sığınma talebinde bulunan Suriyeliler arasında yer alan 1 general, 1 albay, 3 yarbay ile aileleri, Hatay'daki Apaydın kampına gönderildi. Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan diğer Suriyeliler ise Şanlıurfa'ya tahliye edildi.

Yayladağı ilçesi Topraktutan köyü sınırına gelen 57 Suriyeli de Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Suriye'nin İdlib kentine bağlı köylerden geldiği belirlenen Suriyeliler, işlemlerin ardından otobüsle Şanlıurfa'daki kampa gönderildi.

Bu arada, Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerine bağlı köylerde çıkan çatışmalarda silahla yaralandığı belirtilen 28 Suriyeli, Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne tedavi altına alındı. En son rakamlara göre, Türkiye topraklarındaki toplam Suriyeli mülteci sayısı 43 bin 500'e yükseldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...