İlaç ve doktorun olmadığı Halep'te zorunlu ötanazi

Uluslararası Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Halep'teki Suriyeli doktorların diğer yaralıları kurtarmak için hayatta kalma şansı en az olan hastaları yaşam destek ünitesinden çıkarmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 30.09.2016 - 13:11

İlaç ve doktorun olmadığı Halep'te zorunlu ötanazi

Son saldırılarda hastanelerin de hedef alınmasının ardından sadece 30 doktor kaldığı belirtildi.

Kentte anestezi uzmanı kalmazken yoğun bakımdaysa sadece 6 yatak bulunuyor. Halep'e yönelik bombardımanda sağlık kurumlarının büyük bölümü hasar gördü.

HİZBULLAH DA HALEP'TE SAVAŞIYOR

Halep'te Suriye ordusuyla muhalifler arasında şiddetli çatışma yaşanıyor. Halep'in kuzeyinde yoğunlaşan çatışmalarda Esad rejimine bağlı Suriye ordusuna Şii Hizbullah örgütü de destek veriyor.

Hizbullah ilerleme kaydeden Suriye ordusunun Halep'ten birkaç kilometre uzakta bulunan Handarat mülteci kampıyla yakınındaki bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu.

Ancak muhalifler bunu yalanladı ve çatışmaların sürmekte olduğunu belirtti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN SAVAŞI DURDURUN ÇAĞRISI

Sağlık Örgütü de Halep'te son birkaç hafta içerisinde yaşanan çatışmalarda 338 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 846 kişinin yaralandığını açıkladı.

Halep'te yaşanan savaşın birkaç haftalık bilançosunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü üst düzey yetkili, çatışmalarda 106'sı çocuk 338 kişinin hayatını kaybettiğini, 261'i çocuk 846 kişinin de yaralandığını söyledi.

Halep'teki çatışmaların durdurulmasını talep eden Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, "Öldürmeyi durdurun, sağlık konyoylarına saldırıları durdurun. Yaralı ve hastaların savaş bölgesinden çıkmasına ve yardımların gitmesine izin verin" dedi.

Geçen hafta ateşkesin çökmesinin ardından Halep savaşın başından bu yanaki en şiddetli çatışmalara sahne olmaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...