NTV

Halep'te Esad güçleri kontrolü sağlıyor

NTV Haber

Dünya

Suriye'nin Halep kentinde Esad güçleri ilerlerken, siviller de kentten kaçıyor. Çatışmalarda 3 günde hayatını kaybedenlerin sayısı 100'ü geçti.

İlişkili Haberler

Suriye ve Rus yetkillilerin yaptığı açıklamaya göre, Esad'a bağlı güçler muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin büyük bir bölümünü ele geçirdi. Esad'a bağlı birlikler sonr olarak Halep'teki Sakhur mahallesinin kontrolünü ele geçirdi.

Rusya ve İran'ın desteklediği Esad rejiminin ilerlemesiyle muhaliflerin bulunduğu bölge ikiye bölündü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi muhaliflerin 2012 yılından beri Halep'te en büyük yenilgiye uğradıklarını duyurdu. Kentte, muhaliflerin çekilmesiyle binlerce sivil evlerini terk etmeye başladı.

Sivillerin hükümet kontrolüne giren alanlara doğru kaçtıkları belirtiliyor. Rus askeri makamları da, 900 kadar sivilin Esad rejiminin sağladığı otobüslerle muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden taşındıklarını duyurdu.

"HALEP ÖLÜYOR"

Beyaz Baretliler adıyla tanınan Suriyeli yardım görevlileri ise sosyal medya'dan "Halep ölüyor" mesajı paylaştı.
Sivillerin 3 aydır temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarının altını çizdi.

300 BİN SİVİL SIKIŞTI

Bölgede yaklaşık 300 bin sivilin, 30 kilometrekarelik alanda sıkıştığı ifade ediliyor. Halep'in tamamen ele geçirmesi halinde bunun, Esad rejiminin 2011'de halk ayaklanmasının başlamasından bu yanaki en büyük zaferi olacağına dikkat çekiliyor.

Bu gelişmenin 5 yıldır süren çatışmalarda dönüm noktası olacağı yorumları da yapılıyor. Halep'in de dahil olmasıyla ülkedeki 4 büyük kentte kontrolün Esad rejiminde olacağı belirtiliyor.

ETİKETLER