Halep'te muhalifler kuşatıldı

Suriye ordusu Halep'te muhalifleri sıkıştırdı. Ordu, havadan Rusya'nın, karadan da Hizbullah'ın desteğiyle, muhaliflerin kuzeyden ikmal yollarını kesti. Bu, muhalifler ile Türkiye arasındaki koridorun kapanması anlamına geliyor.

NTV Haber 04.02.2016 - 20:26 | Son Güncelleme : 04.02.2016 - 20:43

Halep'te muhalifler kuşatıldı
Arşiv

Suriye ordusu, muhaliflerin kuzeydeki ikmal yolunu kesti. Cenevre görüşmeleri sürerken, Rusya'nın hava desteğiyle Halep'e yönelik saldırılarını yoğunlaştıran Suriye ordusu önemli bir kazanım sağladı.

Suriye ordusu, Hizbullah militanlarının da yardımıyla, kuşatma altında olan Şam rejimi yanlısı iki kasabaya girdi. Ardından da muhaliflerin kuzey bölgeleri ile bağlantısını kesti. Böylece Halep merkezindeki muhaliflerle Halep kırsalında bulunanlar arasındaki bağlantı kopmuş oldu.

Rusya'nın yoğun hava operasyonlarında aralarında çok sayıda sivilin de bulunduğu onlarca kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu, muhalifleri dört bir yandan kuşatmayı ve kentte kontrolü tamamen sağlamayı amaçlıyor. 

Bu gelişmeyi "korkunç" olarak niteleyen Cenevre'deki Suriyeli muhalifler ise bu koşullarda hiçbir şeyin müzakere edilemeyeceğini bildirdi.

Halep'te yıllardır devam eden çatışmalarda taraflar birbirine üstünlük sağlayamamıştı.

Kentin bir bölümü Esad yönetiminin kontrolündeyken, diğer bölümüyse muhalif grupların elinde bulunuyordu.

Sayfa Yükleniyor...