Halep'ten çıkan 3 konvoy daha İdlib'e ulaştı (Halep'te son durum)

Halep'te İran komutasındaki Şii milislerin sivillerin bulunduğu araçlara açtığı ateş sonrası duran sivil konvoy yeniden harekete geçti. Şii milislerin konvoya ateş açması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Halep'ten çıkan 3 konvoy daha Türkiye sınırındaki İdlib'e ulaştı. Son konvoylarla Halep'ten tahliye edilenlerin sayısı 7 bin 500'e ulaştı. Rusya, Halep için ABD'yle yapılan görüşmeleri de askıya aldığını duyurdu.

ntv.com.tr 15.12.2016 - 12:18 | Son Güncelleme : 16.12.2016 - 11:31

Halep'ten çıkan 3 konvoy daha İdlib'e ulaştı (Halep'te son durum)

Suriye'nin Halep kentinde Devlet Başkanı Beşşar Esad'la muhalifler arasında ateşkesin sağlanmasıyla sivillerin tahliyesi devam ediyor. 

Suriye ordusu ve rejim yanlısı grupların kuşatması altındaki Doğu Halep'ten çıkan üç konvoy daha Türkiye sınırına yakın olan İdlib'e ulaştı.

Böylece Halep'ten tahliye edilen sivil ve muhaliflerin sayısı 7 bin 500 oldu. 

İran komutasındaki Şii milislerin Suriye'nin Halep kentinden yola çıkan sivil konvoya ateşi sonrası 4 kişi yaşamını yitirdi. Saldırı sonrası geri dönen konvoyun yeniden harekete geçtiği belirtildi.  

Rusya Savunma Bakanlığı 5 bin muhalif ve ailelerinin Halep'in doğusundan tahliye edildiğini açıkladı. Rusya tahliye operasyonunu insansız hava araçlarıyla takip ettiğini duyurdu. 

BM Halep'ten 50 bin kişinin tahliye edileceğini bildirdi. 

RUSYA: ABD İLE GÖRÜŞMELER ASKIYA ALINDI 

Rus TASS haber ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov da, ABD'yle Halep için yürütülen görüşmelerin askıya alındığını duyurdu.

KIZILHAÇ: 200 YARALI TAHLİYE EDİLDİ

Uluslararası Kızılhaç Komitesi de Halep'teki tahliyelerle ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yaptı. Kızılhaç'tan yapılan açıklamada, Halep'te muhaliflerin elinde bulunan bölgede ateşkes sonrası 200 yaralının tahliye edildiği belirtildi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ilk etapta 90 yaralının Türkiye'ye getirileceğini açıkladı. Kınık, İdlib'de 10 bin çadırlık kamp kurulacağını da söyledi.

Şİİ MİLİSLER SALDIRDI: 4 ÖLÜ 

Kuşatma bölgesinden tahliye edilmek üzere otobüslere bindirilen sivillerin bulunduğu araç konvoyu, Ramuse semtine hareket edip rejim güçlerinin kontrol noktasına yaklaşarak beklediği sırada Şii milislerin saldırısına uğramıştı. Saldırı sonrası 4 kişi hayatını kaybetti.  

HALEP'TE İNSANLIK DRAMI

KONVOYDA 20 OTOBÜS 10 AMBULANS VAR

Rusya Halep'teki tahliyelerle ilgili açıklama yapmıştı. Rusya Halep'teki tahliyelerin İdlib'e yapılacağını, Rus askerlerin tahliyeye eşlik edeceğini açıklamıştı. Tahliye konvoyunda 20 otobüs ve 10 ambulans yer alıyordu. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN'DAN TAHLİYE AÇIKLAMASI

Tahliyelerin başlamasının ardından bir açıklamada da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan gelmişti. Kalın, "İdlib ve Türkiye'de tüm önlemleri aldık, kardeşlerimizi bekliyoruz" demişti. 

ANLAŞMA GECE SAĞLANDI 

Suriyeli muhalifler ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçler ateşkes için dün gece anlaşmıştı. Hizbullah'a bağlı medya kuruluşları da yoğun müzakerelerin ardından anlaşmaya varıldığını doğrulamıştı. Hizbullah'a yakın kaynaklar dün gece pürüzler olduğunu iddia ediyordu ama bu durum aşılmıştı. 

MUHALİFLERİN TAHLİYESİNE DE BAŞLANACAKTI 

Kentte silah ve bombardıman sesleri susmuştu. Halep'in doğusundaki muhaliflerin tahliyesinin de önümüzdeki saatlerde başlayacağı belirtiliyordu. Yaralıların tahliyesi için Kızılhaç ve Kızılay'dan da yardım istendi.

Dün akşam saatlerinde İranlı general Seyit Cevat komutasında tanklar ve ağır silahlarla operasyona başlayan Şii milisler de saldırıları durdurmuştu.

TÜRKİYE VE RUSYA GARANTÖR OLDU 

Anadolu Ajansı'na konuşan Türk istihbarat kaynakları, ateşkesin Türkiye ve Rusya arasındaki görüşmenin ardından sağlandığını Türkiye'nin muhalifler, Rusya'nın ise rejim güçleri adına garantör olduğunu ifade etmişti.

ÇAVUŞOĞLU İRAN'LA HALEP'İ GÖRÜŞTÜ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Halep diplomasisi devam ediyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep'te sivillerin güvenli tahliye edilmesi için İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüşmüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'te ateşkes sağlanması ve sivillerin güvenli tahliye edilmesi için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le de bir görüşme yapmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...