Halimizin sebebi İsrail ve ABD

İran'da seçim sonrası başlayan gerginlik, tırmanarak sürüyor. Ahmedinejad taraftarlarına göre ise bu durumun sebebi İsrail ve ABD.

NTV Haber 17.06.2009 - 09:13

Halimizin sebebi İsrail ve ABD

İran'da seçimlerin ardından başlayan gerginlik sürüyor. Tahran'da Cumhurbaşkanı Ahmedinejad yandaşları büyük bir gösteri düzenledi.


Seçimleri kaybeden reformcu aday Mir Hüseyin Musevi taraftarları da küçük çaplı gösteriler yapıyor.

Anayasayı Koruyucular Konseyinin, oyların kısmen yeniden sayılabileceğini duyurması da Musevi yandaşlarını tatmin etmeye yetmiyor.

İran, 1979'daki İslam devriminden beri yaşanan en şiddetli protesto gösterilerine sahne oluyor.
İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, olaylı seçimlere katılan dört adayın temsilcileriyle görüştü ve birlik çağrısı yaptı.

Gösterilerin dördüncü gününde seçimlerin galibi Cumhurbaşkanı Ahmedinejad yanlıları, parlamento binası önünde toplanarak Amerika ve İsrail karşıtı sloganlar attı. Ahmedinejad yanlıları yaşanan gerginliğin yabancıların işi olduğunu, İsrail ve Amerika tarafından tasarlandığını iddia ediyor.

Gelen haberler reformcu aday Mir Hüseyin Musevi yandaşlarının da küçük çaplı gösteriler düzenlediği yönünde.

ARTIK BASIN GÖRÜNTÜ ALAMIYOR
İran hükümetinin basına uyguladığı sansür nedeniyle artık gösterilere yönelik görüntü ve haberler yalnızca amatör kameralardan ekranlara yansıyor.

İran'ın devrik Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Rıza Pehlevi de ülkedeki protesto gösterileriyle ilgili olarak "cin artık şişeden çıktı" yorumunu yaptı.

RIZA PEHLEVİ: BU KEZ GERİ ÇEKİLME OLMAZ
Pehlevi, "Bu kez insanların durulacağını ve geri çekileceğini sanmıyorum. Bu kez 'denedik ama başaramadık' demiyecekler. Taleplerinden geri adım atacaklarını sanmıyorum."

İran'ın son Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Rıza Pehlevi. Pehlevi şu an Washington'da yaşıyor. İran'ın son Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Rıza Pehlevi. Pehlevi şu an Washington'da yaşıyor.

Amerikan Başkanı Barack Obama da barışçı gösterilerin sertlikle bastırılmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...