Hamaney kendi istihbaratını kurdu

İran muhalefeti, dini lider Hamaney'in kendine bağlı istihbarat örgütü kurduğunu iddia etti.

Anadolu Ajansı 12.11.2009 - 16:54

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, kendisine bağlı yeni bir istihbarat örgütü kurduğu ileri sürüldü.

İran rejimine muhalif en büyük silahlı örgüt durumundaki Halkın Mücahitlerinin cephe örgütü İran Ulusal Direniş Konseyi'nin başkanı Meryem Recevi, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, yeni örgütün son cumhurbaşkanı seçiminden sonra çıkan kitlesel protesto gösterilerinin benzerlerinin çıkmasını önlemek ve bastırmak amacıyla kurulduğunu iddia etti.

Meryem Recevi, Devrim Muhafızları'ndan ayrılarak kurulan ve doğrudan Hamaney'in bürosuna bağlı olacak yeni istihbarat ve güvenlik örgütünün, cumhurbaşkanı seçiminin yapıldığı ve seçim sonuçlarının kitlesel olarak protesto edildiği haziran ayında kurulduğunu ve kuruluşunun geçen ay tamamlandığını söyledi.

Recevi, Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü'nün İran rejiminin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin 1989'daki ölümünden sonra devletin istihbarat yapısındaki en büyük düzenleme olduğunu belirtti.

Meryem Recevi, "her ne kadar mollalar bu yeni örgütün kuruluşunu ilan ettilerse de, gerçek yapısını ve boyutlarını gizlediler. Komuta yapısı doğrudan Hamaney'e bağlı. Bu örgütün kuruluşu rejimin istihbarat ve baskı aygıtlarında daha önce benzeri görülmemiş bir dönüşümü temsil ediyor" dedi.

Yeni bir istihbarat örgütün kuruluşunun, rejimin kitlesel gösterilerden duyduğu korkunun derinliğini gösterdiğini belirten Meryem Recevi, yeni örgütün Ayetullah Hamaney'in 101. Bölüm adıyla bilinen özel istihbarat örgütü, bir siber güvenlik örgütü, gizli sivil ajanlar, yarı askeri polis birimleri, İstihbarat Bakanlığının bazı bölümleri ile Besiç'in Güvenlik Direktörlüğü ve başkent Tahran'ın ana güvenlik karargahları da dahil 7 istihbarat ve güvenlik örgütünü birleştirdiğini söyledi.

"Şu andan itibaren bu yeni örgüt, rejimin ana güvenlik gücü olacaktır" diyen Meryem Recevi, yeni örgütün kurulmasının amacının "istihbarat ve güvenlik organlarını merkezileştirmek ve yeni örgütü egemen, İstihbarat Bakanlığını ise bağımlı hale getirmek" olduğunu belirtti.

Recevi, doğrudan Hamaney'e bağlı olacak yeni örgütün yeni Cumhurbaşkanı veya Meclise bağlı olmayacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...