Hamaney'den Batı'yı 'vur' emri

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, ülkesinin özel güçlerine Suriye'ye destek için Batı'ya ve müttefiklerine karşı terör saldırıları düzenlenmesi emrini verdiği iddia edildi.

Haberler 23.08.2012 - 12:16

Hamaney'den Batı'yı 'vur' emri

İngiliz Telegraph gazetesindeki habere göre, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bölgedeki en büyük müttefiki olan Suriye'yi desteklemek için Suriye lideri Beşşar Esad'ı devirmeye çalışan Batı'ya karşı saldırı emri verdi. 

Gazetenin batılı haber alma kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Tahran yönetimi, ülkenin ulusal güvenlik birimi ile acil bir toplantı yaparak Suriye lideri Beşşar Esad'ın iktidardan uzaklaştırılması durumunda bunun İran'a olası etkilerini değerlendirdi.

Toplantıda, Suriye'nin İran'ın en önemli bölgesel müttefiki olması ve Esad rejiminin İran'ın desteklediği Hizbullah militanlarını besleyen bir güç olması sebebiyle İran'ın ulusal çıkarları gereği Batı'ya karşı Suriye'yi destekleyeceği sonucu çıktı.

Batılı istihbarat yetkililerine göre, toplantı sonunda çıkan raporda, İran'ın Suriye'ye yapılanlara karşı etkisiz kalamayacağı bu gelişmelerin İran'ın ulusal çıkarlarına ters düşmesi dolayısıyla Hamaney'in ülkenin özel Kudüs güçlerine saldırı talimatı verdiği ileri sürüldü.

'HEDEFTE TÜRKİYE DE VAR'
Saldırı uyarısının verildiği ülkeler arasında başta ABD olmak üzere İngiltere, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu savunuldu.

İran'daki Özel Kudüs Güçleri özellikle Batı'yı hedef alan saldırılarıyla biliniyor.

İran, şubat ayında üç Asya ülkesinde İsrailli diplomatlar ve geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi'ne yönelik başarısız suikast girişimlerinden sorumlu tutulmuştu.

Sayfa Yükleniyor...