Gazze'de ateşkesin sağlanması için çabalar sürüyor. Dün akşam saatlerinde "İsrail'le ateşkes için anlaşmaya varıldı" duyurusu yapan Hamas'tan yeni bir açıklama geldi. Hamas'ın Siyasi Birimi Üyesi İzzet er-Reşak, İsrail ile ateşkes anlaşmasının bu gece ilan edilmeyeceğini belirtti.

İlişkili Haberler


Reşak Mısır'ın başkenti Kahire'de, Mısır ve Filistinli yetkililerin ateşkesi görüşmek üzere toplandığı bir otelde yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in daha önce üzerinde anlaşmaya varılmış ateşkes maddelerine cevap vermemesinden dolayı ateşkesin bu gece ilan edilmeyeceğini belirtti.

İsrail'in Mısır ve Filistin tarafından üzerinde anlaşmaya varılan Gazze'de ateşin durmasını içeren maddelere cevap vermediğini vurgulayan Reşak ''Hala İsrail tarafından cevap bekliyoruz. Ateşkesin yarın (bugün) ilan edilmesini temenni ediyoruz'' dedi.

Bu açıklama öncesinde ise tam bir ateşkes muamması yaşandı. Hamas, akşam saatlerinde Mısır'ın arabuluculuğa İsrail ile ateş üzerine anlaşma sağlandığını duyurdu. Yapılan açıklamada TSİ 21.00'de düzenlenecek bir basın toplantısıyla ateşkes ilan edileceği ve 00.00'da yürülüğe gireceği bildirildi.

Gazze'yi ziyaretinin ardından Mısır'a geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AA'ya yaptığı açıklamada Hamas'ı destekler nitelikteydi: ''Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece 00.00'de ateşkes yürürlüğe girecek.''

Hamas kanadından bu yönde bir açıklama yapılırken, İsrail'den 'ateşkes anlaşmasının henüz sonlandırılmadığı' açıklaması geldi. Mısır yetkililerince yapılan açıklamada da 'İsrail'le görüşmelerin devam ettiği' kaydedildi.

NETANYAHU: DİPLOMATİK ÇÖZÜMDEN YANAYIZ
Öte yandan Tel Aviv'e giden Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile İisrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştü. Netanyahu, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada "Diplomatik çözümden yana olduklarını, ancak İsrail'e yönelik roket saldırılarını durdurmak için gerekli tüm önlemleri almaya hazır olduklarını" ifade etti.CLİNTON: ATEŞKES İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Amerika'nın İsrail'in güvenliğine bağlılığının sarsılmaz düzeyde olduğuna değinen Hillary Clinton ise önümüzdeki günlerde İsrail ve Mısır ile birlikte ateşkesin sağlanması için çalışacağını dile getirdi.

1 İSRAİLLİ DAHA ÖLDÜ
Ateşkese yönelik görüşmeler sürerken, Gazze'den saldırı habeleri de gelmeye devam ediyor. Hamas'ın İsrail'in saldırılarına karşılık attığı roket nedeniyle Eşkol'da bir İsrailli daha hayatını kaybetti. Hamas'ın saldırıları sonucu daha önce 3 İsrail vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Rishon Lezion kentinde bir eve isabet eden roket nedeniyle de bazı İsrail vatandaşlarının yaralandığı bildirildi. İsrail tarafından düzenlenen bir saldırıda ise 2 gazeteci hayatını kaybetti.HABERE GİT

ALTYAPI VURULDU
'Ateşkes' sağlanmadan önce Gazze'deki altyapıyı yerle bir etmeyi planlayan Netanyahu hükümeti, dün Gazze kentinin yanı sıra Han Yunus ve Mısır sınırına yakın bölgeleri de bombaladı. Gece saatlerinde de devam eden saldırılarda özellikle yollar ve köprüler hedef alındı. İsrail önceki gece de Hamas'ın uluslararası amborgoyu hafifletmek için kurduğu "İslami Ulusal Bankası"nı vurmuştu.

7 gündür süren operasyonlarda ölen Filistinlilerin sayısı da 121'e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin 56'sı sivil.

'EVLERİNİZİ DERHAL TERK EDİN'
İsrail ordusu, Gazze semalarına "şehri derhal terk edin" bildirileri atıldı. Bildiride, "Kendi güvenliğiniz için derhal evlerinizden ayrılın ve şehir merkezinde toplanın" denildi. İsrail'in bildirileri Arapça attığı da görüldü.

KARA OPERASYONU ASKIDA
İsrailli bir yetkili tarafından Fransız haber ajansı AFP'ye yapılan açıklamada kara operasyonunun askıya alındığı bildirlidi. İsrailli yetkili, "Kara operasyonunu askıya alma kararını, diplomatik girişimlere bir şans tanımak için aldık" diye konuştu.

İsrail füze savunma sistemi "Demir Kubbe" füze atarken, İsrailli askerler siperde bekliyor.
İsrail füze savunma sistemi "Demir Kubbe" füze atarken, İsrailli askerler siperde bekliyor.

BAN: ACİLEN ATEŞKES İLAN EDİLMELİ
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'ye görüşmesi sonrası bir basın toplantısı düzenledi. BM Genel Sekreteri Ban, Gazze'de acilen ateşkes ilan edilmesini talep etti.

İsrail'in olası kara operasyonunun "tehlikeli bir çatışma"ya yol açacağı uyarısı yapan BM Genel Sekreteri Ban, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi. BM Genel Sekreteri Ban, İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşmek üzere Tel Aviv ve Ramallah'da bulunuyor.

GIDA İHTİYACI MISIR'DAN
Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları devam ederken, Mısır'da bulunan onlarca Filistinli Refah sınır kapısından geçerek Gazze'ye giriş yaptı.

Gazze, İsrail tarafından bombalanırken, Filistinli bir kadın çaresizlikten gözyaşı döküyor.
Gazze, İsrail tarafından bombalanırken, Filistinli bir kadın çaresizlikten gözyaşı döküyor.İsrail saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını ve İsrail'in saldırılarına rağmen Mısır'da kalmak yerine Gazze'ye dönmeyi tercih ettiklerini söyleyen Filistinliler, tüm dünyadan direnişlerine destek istedi.

Refah kapısının Mısır tarafından temel ihtiyaç maddeleri satın aldıkları gözlenen Gazzeliler, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de temel gıda maddeleri dahil ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

İnfografik: Filistin-İsrail sorunu