Hamas: İsrail hata yaptı

Gilad Şalit takasında serbest bırakılan Filistinlilerden bazılarının sınır dışı edilmesine değinildi.

Anadolu Ajansı 27.10.2011 - 23:52

Hamas: İsrail hata yaptı

Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail'in serbest bırakılan bazı Filistinli mahkumları, aralarında Türkiye'nin de olduğu başka ülkelere göndererek stratejik bir hata yaptığını söyledi.

Haniye, ''İsrail, bu Filistinlileri, yurt dışına göndererek stratejik bir hata yaptı. Bu sınır dışılar, onlara daha geniş ufuk açacaktır'' dedi.

Serbest bırakılan mahkumların da katıldığı bir toplantıda konuşan ve takasın sadece Gazze ya da 'Hamas'ın evlatları' ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda Batı Şeria, Kudüs ve işgal altındaki Golan tepeleri ve tüm örgütleri kapsadığını dile getiren Haniye, bunun tüm Filistin için bir zafer olduğu yönündeki sözlerini tekrarladı.

İsrail ile varılan anlaşma sayesinde 2006 yılında kaçırılan asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması karşılığında bin 27 Filistinli mahkum veya tutuklunun salıverilmesi kararlaştırılmıştı.

477 kişilik ilk grup 18 Ekim'de serbest bırakılırken, geriye kalan 550 Filistinlinin de iki ay içinde salıverilmesi bekleniyor.

Serbest bırakılan Filistinlilerden büyük bir bölümü Gazze'ye gönderilirken, 40'ı Türkiye, Suriye ve Katar'a sınırdışı edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...