Merkezi Londra'da bulunan ve Arap ülkelerinde yayımlanan El Hayat, Hamas'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki siyasi karargahını yakında Katar'a taşıyacağını iddia etti. El Hayat'ın bu haberi, İsrail ve Filistin basınında geniş şekilde yer aldı.

Haberde, Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal ve diğer üst düzey Hamas yetkililerinin Katar'a gideceği, Katar'ın Hamas "politbürosu"na kalıcı olarak evsahipliği yapmayı kabul ettiği, ancak Hamas'ın üst düzey askeri yetkililerine aynı ayrıcalığı sağlamayı reddettiği belirtildi.

Filistinli kaynakların gazeteye verdiği bilgiye göre, siyasi karargahın Mısır ve Ürdün'e taşınması talebi, her iki ülke tarafından da kabul edilmedi.

El Hayat'ın haberinde, Hamas'ın siyasi bürosunu taşıyacağına ilişkin iddianın, Suriye'deki ayaklanmaların Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimini tehdit ettiği bir dönemde ve El Fetih ile Hamas arasında geçen Çarşamba günü imzalanan ulusal birlik yolundaki ön anlaşmanın ardından yapıldığına işaret edildi.

HAMAS'TAN YALANLAMA
Hamas, El Hayat gazetesinin bu iddiasını yalanladı. İsrail radyosunun verdiği habere göre, Hamas'ın üst düzey yetkililerinden İzzet El-Rişk, Şam'ı terk etme niyetinde olmadıklarını söyledi. El-Rişk, haberin tümüyle asılsız olduğunu vurgulayarak, Mısır'ın bir irtibat bürosu açılmasına izin verdiği haberinin de doğru olmadığını söyledi.

El-Rişk'in, Hamas'ın askeri kanadının komutanı Ahmed Cabari'nin, Mısır'da, Istihbarat Servisi Başkanı Murad Muvafi ile kaçırılan Israilli asker Gilad Şalit ve karşılığında Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını hedefleyen takas anlaşması konusunda görüşmeler yaptığı haberleri ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmayı reddettiği de kaydedildi.

ASKERİ KANAT LİDERİ MISIR'A GELDİ
Bu arada Filistin basını da halen Kahire'de bulunan Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın Komutanı Ahmed Cabari'nin Mısır İstihbaratı'nın yeni başkanı ile bir araya geldiğini belirterek, Cabari'nin muhtemelen yakında yeniden Mısır'ı ziyaret edeceğini ve İsrailli asker Gilad

Şalit karşılığında Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına ilişkin takas anlaşması üzerinde görüşmeler yapılacağını ifade etti.

Haberde ayrıca, Mısır'ın Hamas'a "irtibat bürosu" açılmasını kabul ettiği kaydedildi.

Halen Şam'da bulunan Hamas'ın bazı üst düzey askeri liderlerinin ise Gazze Şeridi'ne gitmeyi planladığı öne sürüldü. Ancak gazetenin iddialarının bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığına da dikkati çekiliyor.