Hamas Suriye’deki varlığını azaltacak

Hamas, yönetim karşıtı gösterilere sahne olan Suriye'de varlığını azaltacağını açıkladı.

Haberler 05.12.2011 - 17:18

Hamas Suriye’deki varlığını azaltacak

Diplomatik kaynaklar, Suriye'deki durum belirsizliğini korurken Şam'da bulunan Hamas üyelerinin büyük bölümünün ülkeden ayrılarak Gazze'ye geçtiklerini duyurdu. Bununla, bir zamanlar sayıları yüzleri bulunan Hamas üyelerinden geriye Şam'da sadece bir grup kaldı.

Diplomatik kaynaklara göre, Esad sonrası süreçte yeralabilmek için Hamas az sayıda üyesini Suriye'de tutmaya devam edecek.

'KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ ÇEKMEK İSTEMİYORUZ'
Hamas yetkililerinin, Türkiye, Mısır, Ürdün ve Sudan gibi ülkeler arasında mekik dokuyarak, yeni bir merkez arayışı içinde oldukları belirtiliyor. Hamas yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda da, herhangi bir değişimin sözkonusu olmadığını açıkladı. Ancak Hamas'ın Şam yönetimini destekleyerek Arap kamuoyunun tepkisin çekmek istemediği belirtildi.

Arap Birliği'nin ülkeye gözlemci göndermesini kabul eden ve konuyla ilgili birliğe "olumlu yanıt" verdiğini açıklayan Suriye yönetimi, protokolün Şam'da imzalanmasını istiyor.

'ARAP BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ŞAM'DA İMZALANSIN'
Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Arap Birliği'nin Suriye'deki krizi bitirmek amacıyla aldığı kararlara olumlu yanıt verdiğini ve bazı şartları olduğunu açıklayan Suriye yönetiminin, protokolün Şam'da imzalanmasını istediği belirtildi.

Protokolün imzalanması halinde, "üyeliğinin askıya alınması" ve "ekonomik yaptırım" kararlarının geçersiz sayılmasını talep eden Suriye yönetiminin, anlaşmaya varılmasından sonra, protokol metninin imzalandıktan sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere gönderilmesini ve resmi belge sayılmasını istediği ifade ediliyor.

Öte yandan, El Cezire televizyonuna canlı yayınla bağlanan Suriye Ulusal Meclisi üyesi Basma Kadmani, Arap Birliği'nin bu durumu kabul etmemesi gerektiğini çünkü yönetimin yeniden zaman kazanmaya çalıştığını kaydetti.

Arap Birliği de, Suriye yönetiminin "üyeliğinin askıya alınması" ve "ekonomik yaptırım" kararlarının geçersiz sayılmasını istediğini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...