Hamas ve İsrail arasında ateşkes sağlandı

Beş gündür devam eden çatışmaların ardından, Hamas'la İsrail arasında ateşkes ilan edildi.

22.08.2011 - 12:42

Hamas ve İsrail arasında ateşkes sağlandı

İsrail ve Gazze Şeridi'nin yönetimini elinde bulundaran Hamas arasında dün gece ilan edilen geçici ateşkesin, bugün fiilen uygulanacağı belirtildi.

Hamas, diğer grupların da ateşkese uymasını sağlamak için çaba harcayacağı sözü verdi. Dün ateşkese uymayacağını ilan eden Halk Direniş Komiteleri'nin de İsrail'e yönelik roket saldırılarını geçici olarak durdurma kararı aldığı açıklandı.

Hamas ve İsrail arasındakı son çatışmalar, geçen perşembe günü İsrail'in güneyinde gerçekleştirilen ve 8 İsraillinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıyla başlamıştı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik 5 gündür süren hava saldırılarında 15 Filistinli hayatını kaybetmiş, Filistinli militanlarsa Gazze bombardımanına misileme olarak İsrail topraklarına roketli saldırı düzenlemişti.

İTİDAL ÇAĞRISI
Gazze Şeridi'nde yaşanan gerginlik nedeniyle,  Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Rusya'nın oluşturduğu Orta Doğu dörtlüsü taraflara itidal çağrısı yapmıştı.

Arap Birliği de İsrail ve Filistinliler arasındaki gerilimin tırmanması nedeniyle Pazar günü olağanüstü toplanmıştı.

Toplantıda İsrail sert bir dilde kınandı, saldırılara son vermesi için uluslararası toplumun İsrail'e baskı yapması istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...