Hamas'ın kalbinde gövde gösterisi

Filistin'deki El Fetih hareketi, Hamas'ın yönetimi ele geçirdiği 2007'den beri ilk defa kuruluş yıl dönümünü Gazze'de kutladı. Kutlama, Filistinli gruplar arasındaki uzlaşmanın önemli bir adımı olarak görülüyor.

04.01.2013 - 13:49

Hamas'ın kalbinde gövde gösterisi

El Fetih, 48'inci kuruluş yıl dönümünde Batı Şeria'nın ardından Gazze'de de büyük bir etkinlik düzenledi.

Kutlama nedeniyle on binlerce kişi Filistin ve El Fetih bayraklarıyla Gazze'deki Seraya Meydanı'nda toplandı. El Fetih'in iki yöneticisi, Gazze'deki Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye ile de bir araya geldi.

Kutlama dolayısıyla açıklama yapan El Fetih liderlerinden Atıf ebu Seyf, "Festival, bölgenin tarihindeki en görkemli kutlama olacak. Hazırlıklar tamamlandı, sadece son rötuşlar kaldı'' dedi.

El Fetih hareketi liderlerinin yanısıra Mısır, Cezayir, Fas, Endonezya ve Malezya'dan gelen heyetler de kutlamalara katıldı.

Hamas yönetiminin, Gazze'de El Fetih'in kuruluş yıl dönümü kutlamalarına izin vermesi, Filistinli gruplar arasındaki uzlaşma sürecinin önemli bir adımı olarak görülüyor.

Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat ve arkadaşları tarafından kurulan El Fetih hareketi, İsrail'e karşı ilk silahlı eylemini gerçekleştirdiği 1 Ocak 1965 tarihini hareketin kuruluş günü olarak kabul ediyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün en büyük kolu olan El Fetih hareketi, İsrail işgaline karşı silahlı mücadele başlatan ilk Filistin hareketi olarak kabul ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...