Hamas'tan fesih adımı

Hamas, İsrail ablukası altındaki Gazze'de daha önce kurduğu idari komiteyi, Filistin siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshettiğini duyurdu.

NTV Haber 17.09.2017 - 11:09 | Son Güncelleme : 17.09.2017 - 11:49

Hamas'tan fesih adımı

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'deki idari komitenin feshedildiği duyuruldu. Açıklamada, Fİlistin Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de "hemen" görevi devralması, genel seçimlerin yapılması ve Hamas'ın Fetih hareketi ile diyaloğa hazır olduğu belirtildi. Ayrıca 2011'deki Kahire anlaşmasını imzalayan tüm Filistinli grupların yer alacağı Ulusal Birlik Hükümeti kurulması çağrısı yapıldı.

Fetih hareketi ve Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas ise daha önce bir Çok kez hamas'a "Gazze'deki idari komitenin koşulsuzca feshi, Filistin hükümetinin Gazze Şeridi'nde etkin hale gelmesi ve seçimlere gidilmesi" çağrısında bulunmuştu.

"GÜZEL BİR HABER"

Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul, Hamas'ın Gazze'deki İdari Komite'yi fesh etmesi haberini memnuniyetle karşılayarak, "güzel bir haber" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin'in Sesi radyosuna konuşan Alul, tartışılan birçok konunun Hamas ile konuşulduğunu ve çözüm bulunduğunu belirterek, "Kahire'deki heyetimizin görüşmelerini bekliyoruz. Bu konuyu bitirdiğimiz takdirde, diğer meseleleri çözmeye geçebiliriz." dedi.

Hamas, bu sabah yaptığı açıklama ile İsrail ablukası altındaki Gazze'de daha önce kurduğu İdari Komiteyi, Filistin siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshettiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...