Hamas'tan Gilat Şalit'le dalga geçen çizgi film

Hamas televizyonunda yayınlanan kısa bir çizgi filmde, 2006 yılı haziran ayında kaçırılan İsrailli asker Gilat Şalit ile dalga geçiliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 00:19

Gazze'de yayın yapan Hamas televizyonunda gösterilen çizgi filmde, bir cezaevi hücresine zincirli Gilat Şalit, Filistinli bir erkek çocuğundan kendisini serbest bırakması için yalvarıyor, çocuk ise İsrailli askerin bu isteğini, akrabalarının İsrail cezaevlerinde mahkum olduğunu söyleyerek reddediyor.

Çizgi filmden seçilen bölümler, bugün İsrail basını tarafından yayınlandı.

Mısır, Şalit'in özgür kalması karşılığında yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılması yönünde anlaşma sağlanması için arabulucuk yapıyordu.

HAMASLI MİLLETVEKİLİ SERBEST
Öte yandan İsrail, Gilat Şalit'in kaçırılmasından sonra tutukladığı İbrahim Ebu Salim'i serbest bıraktı.

Hamas'tan yapılan açıklamada, milletvekili olan Ebu Salim'in, 3 yıllık cezasını tamamladıktan sonra cezaevinden salıverildiği belirtildi.

İsrail ordusu, Şalit'in kaçırılmasından sonra başlattığı geniş çaplı operasyon kapsamında, Ebu Salim'in dışında aralarında bakan ve milletvekillerinin bulunduğu onlarca Hamaslı yetkiliyi hapse atmıştı.

İsrail, 23 Haziran'da yaklaşık 3 yıldır cezaevinde bulunan Filistin Yasama Meclisi'nin Hamaslı başkanı Aziz Duveyk'i de serbest bırakmıştı.

Duveyk'in 3 yıllık hapis cezası 6 Ağustos'ta sona erecekti.

Sayfa Yükleniyor...