Hamburg'da kritik buluşma

G-20 zirvesi nedeniyle gözlerin çevrildiği Hamburg'da kritik bir buluşma daha var. ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin G20 Liderler Zirvesi kapsamında ilk kez bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Putin ile görüşen Trump'ın, "Rusların 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği" iddialarını Putin'e sorduğunu, Putin'in ise iddiaları reddettiğini açıkladı.

NTV Haber 07.07.2017 - 22:53

Hamburg'da kritik buluşma

Almanya’nın ikinci büyük şehri Hamburg’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi devam ediyor. Zirve kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Putin, “Sizinle bir araya gelmek onur verici” diyen Trump’a, “Sizinle tanıştığım için çok memnunum” sözleriyle karşılık verdi.

Liderler, ABD seçimleriyle ilgili iddialarda dahil olmak üzere bazı krizler nedeniyle hasar gören ülke ilişkilerini onarmayı istediklerini ifade etti. Trump, "Çok iyi görüşmeler yaptık, görüşmelere devam edeceğiz, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve herkesi ilgilendiren birçok olumlu şeyin gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

"Sizinle telefonda birkaç kez görüştük. Bir telefon görüşmesi asla yeterli değildir" diyerek, “Sizinle birebir tanışmaktan dolayı çok memnunum” şeklinde konuşan Putin ise, toplantının iyi sonuçlar ortaya koyması yönünde beklentileri olduğunu belirtti.

TILLERSON: "SEÇİMLERE MÜDAHALE" KONUSUNU KONUŞTULAR

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Almanya'nın Hamburg kentinde devam eden G20 Zirvesi kapsamında bir araya gelen Trump ile Putin arasındaki görüşmenin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği iddialarının iki lider arasındaki görüşmede ilk konu olarak konuşulduğunu belirten Tillerson, "Başkan, Rusların 2016 başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili olarak Amerikan halkının endişelerini dile getirerek oturuma başladı. Bu konuyla ilgili çok dinamik ve uzun bir görüşme yaptılar." dedi.

PUTİN İDDİALARI REDDETTİ

Tillerson, toplantı boyunca Trump'ın konuyu birkaç kez gündeme getirdiğini vurgulayarak, "Başkan, Rusya'nın (seçimlere) müdahalesiyle ilgili olarak Devlet Başkanı Putin'i birkaç kez sıkıştırdı. Devlet Başkanı Putin, bu tür bir müdahaleyi reddetti." diye konuştu.

Bu görüşmeler sonucunda somut bir karar alınıp alınmadığı sorularına net bir yanıt vermeyen Tillerson, konuyla ilgili mesafe kat edilecek temasların gerçekleştirileceğine inandığını belirtti.

Seçimlere müdahale konusuyla ilgili olarak iki liderin görüşme ve temasları sürdürme konusunda mutabık kaldığını ifade eden Tillerson, bu konuda şeffaf bir şekilde görüşmelerin süreceği mesajını verdi.

İlk kez yüz yüze bir görüşme gerçekleştiren Trump ile Putin, 40 dakika olarak planlanan ancak 2 saat 16 dakika süren buluşmada başta Suriye'de ateşkes, Rusya'nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları, Ukrayna'daki son durum ile ikili ve bölgeler ilişkiler gibi birçok konuda fikir alışverişinde bulunduklarını bildirilmişti.

Almanya'nın Hamburg kentinde devam eden G20 Zirvesi kapsamında Trump'ın, Putin de dahil birçok devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceği bildirilmişti.

İki lideri ilk defa G-20 zirvesinde tokalaştı.
İki lideri ilk defa G-20 zirvesinde tokalaştı.

Sayfa Yükleniyor...