‘Hançer Operasyonu’nda ilk kayıplar

Afganistan’da geniş kapsamlı ‘Hançer’ operasyonu devam ederken  ABD ve İngiltere ilk kayıplarını verdi.

Haberler 03.07.2009 - 13:57

‘Hançer Operasyonu’nda ilk kayıplar

ABD Başkanı Barack Obama, seçimler öncesinde Irak’tan çekileceğini ve Taliban ile Kaide’yle mücadelede Afganistan’a odaklanacağını açıklamıştı. ABD’nin geçtiğimiz hafta Irak’ın şehirlerinin kontrolününü Iraklı güçlere bırakmasından sonra, Afganistan’da son yılların en geniş kapsamlı operasyonu başladı.


‘Hançer’ adı verilen hava destekli operasyona 4 bin Amerikan askeriyle 650 Afgan polisi katılıyor. Obama’nın yeni savaş planı açısından sınav niteliğindeki operasyon Taliban’ın kalesi olarak bilinen Helmand Eyaleti’nde gerçekleştiriliyor. Bölgedeki afyon tarlaları ve sığınaklar kilit hedefler olarak belirlendi .

Afganistan’da 20 Ağustos tarihinde düzenlenecek başkanlık seçimi öncesine denk gelen operasyonun amacı ‘Taliban’ı bölgeden söküp atmak ve yerel halkın kalbini kazanmak’ olarak açıklanıyor.

Güney Afganistan’daki Amerikan deniz piyadelerinin komutanı Tuğeneral Larry Nicholson, Garmser bölgesinin güneyinde militanlara ait bir üssün yok edildiğini ancak bu gelişmenin düşmanın bölgeden çekildiği anlamına gelmediğini bildirdi. Nicholson’a göre Hançer Operasyonu, Başkan Obama’nın Afganistan’ı istikrara kavuşturmak için başlattığı yeni strateji çerçevesinde yürütülen en büyük ve en hızlı harekat...

‘GİTTİĞİMİZ YERDE KALACAĞIZ’
Nicholson, 2004 yılında Felluce’deki çatışmalardan bu yana, deniz piyadelerinin en sert çatışmalara girdiği ‘Hançer Operasyonu’nun diğerlerinden farkını; sayıca büyük askeri gücün katılması, güçlü ve hızlı olması diyerek tanımladı. Yaptığı açıklamada Nicholson şunları söyledi: “Gittiğimiz yerde kalacağız. Kaldığımız yeri de elimizde kututup, burayı inşa edeceğiz ve güvenliğin tamamen Afgan güçlerine geçmesi için çalışacağız.”

‘BU KEZ GÜVEN KAZANACAĞIZ’
Nicholson Camp Leatherneck’de askerlerine seslenişinde de şunları söyledi: “Operasyonun en saldırgan aşaması 36 saat sürecek. Bu operasyon, yerel halkı Batı destekli Afgan güçlerinin İslamcı radikallerden daha iyi bir gelecek sunacağına ikna edecek. Bu büyük ve riskli bir görev ama şaşırtıcı fırsatlar içeriyor. Helmand’a gideceğiz, orada kalacağız, güvenliğin tamamen Afgan güçlerine geçmesi için çalışıp inşa edeceğiz. Bu kez farklı olan bu. Halka neden orada olduğumuzu anlatacak, güvenlerini kazanmaya çalışacağız.”

İNGİLTERE’NİN EN ‘YÜKSEK’ KAYBI
Operasyon devem ederken ABD ordusu da ilk kabını verdi. Yer yer direnişle karşılaşılan operaasyonda şimdiye kadar bir ABD askerinin öldüğü bir kaç askerin de yaralandığı bildirildi. Diğer taraftan Helmand bölgesinde 700 İngiliz askeri de ayrı bir operasyon yürütüyor. İngiliz askerlerden ikisi, yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Patlamada ölenlerden birinin Yarbay Rupert Thorneloe olduğu bunun da İngiliz ordusunun 1982'deki Falkland Savaşı’ndan bu yana verdiği en üst rütbeli kayıp olduğu belirtiliyor.

Fotoğrafta dinlenirken görülen Yarbay Thoneloe, İngiltere'nin Falkland Savaşı'ndan bu yana gördüğü en üst rütbeli kaybı oldı. Fotoğrafta dinlenirken görülen Yarbay Thoneloe, İngiltere'nin Falkland Savaşı'ndan bu yana gördüğü en üst rütbeli kaybı oldı.

20 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan, Afganistan'ın güneyindeki Zebul vilayetinde çokuluslu güç ve Afgan askerleri ile militanlar arasında dün çıkan çatışmada 20 militan ve bir Afgan askerinin öldüğü bildirildi.

Helmand'a komşu Zebul'un emniyet müdürü Abdülrahman Sarcang, silahlı militanların dün akşam Şinkay bölgesindeki bir kontrol noktasına saldırdığını, bir Afgan askerinin öldüğünü, birinin yaralandığını belirtti.

Emniyet müdürü, saldırının ardından operasyon düzenleyen çokuluslu gücün ve ordunun 20 Taliban militanını öldürdüğünü, militanlardan 6'sının Pakistanlı olduğunu söyledi.

TALİBAN: 11 ASKER ÖLDÜ YA DA YARALANDI
Taliban’dan ise savaşmaya hazırız mesajı geldi. Taliban sözcüsü Kari Muhammed Yusuf, “11 yabancı asker öldü ya da yaralandı. Savaşçılarımızdan biri öldü, ikisi yaralandı” derken, Taliban komutanı Molla Hayat Han “Binlerce mücahit Amerikan güçleriyle savaşmaya hazır” açıklamasını yaptı.

BİR ASKER KAYIP
Çatışmalar devam ederken Afganistan’da Salı gününden beri kayıp olan bir Amerikan askerinin Taleban militanları tarafından kaçırılmış olabileceği açıklandı. Açıklamayı yapan askeri sözcü Albay Elizabeth Mathias askerin kimliği ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Taliban ise rehineye karşı esir savaşçıların bırakılmasını istedi.

Operasyon, Afganistan’ın komşusu Pakistan’ı kaygılandırdı. Pakistan ordusu Taliban’ın kaçış yollarını tıkamak için200 kilometrelik sınıra takviye yapıldığını açıkladı.

Çatışmaların yaşandığı Güney Afganistan’daki Helmand’da Peştun asıllı Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin hemşerileri yaşıyor. Karzai bölgede sandıklar kurulabilirse Peştun oylarını toplamayı umuyor.

Obama’nın başkan seçilmesinden sonra Afganistan’a 21 bin ek ABD askeri yollandı. Yıl sonuna kadar 68 bin askerin Afganistan’da konuşlanması, 2011 itibariyle ise bu sayının 134 bine çıkması hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...