Hangi kıtada kimse idam edilmedi?

Uluslararası Af Örgütü'nün yayınladığı rapora göre, 2009 yılında Avrupa'da hiç idam cezası uygulanmadı.

30.03.2010 - 12:10

Hangi kıtada kimse idam edilmedi?

Uluslararası Af Örgütü 2009 yılında uygulanan idam cezaları hakkında rapor yayımladı.

Rapora göre, 2009 yılında ilk kez Avrupa'da hiç idam cezası uygulanmadı.

dünyada idam cezasının en yaygın olarak uygulandığı ülke çin,,, avrupa'da ise 2009 yılında ilk kez kimse idam edilmemiş.

Geçen yıl 18 ülkede 714 kişinin idam edildiğini bildiren raporda, bunun bilinen sayı olduğu, gerçek sayının binlercesi sadece Çin'de olmak üzere çok daha yüksek olabileceği belirtildi.

Raporda, İran'da Hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra çıkan siyasi kargaşanın ardından hızla artan idam sayısının geçen yıl toplamda 366 olduğu, Irak'ta da geçen yıl 120, Suudi Arabistan'da 69, ABD'de ise 52 kişinin idam edildiği belirtildi.

Af Örgütü, Burundi ve Togo'yu idam cezasını kaldırdığı için överken, yakın tarihte Avrupa'da ilk kez geçen yıl hiç kimsenin idam edilmediğine vurgu yaptı.

17 BİN KİŞİ İNFAZ SIRASINI BEKLİYOR
Raporda, geçen yılın sonunda, 2001'i geçen yıl idama çarptırılan 17 bin 118 kişinin infaz sırasında beklediği de ifade edildi.

58 ülkede idam cezası yürürlükte olmasına karşın, geçen yıl sadece 18 ülkede idam cezalarının infaz edildiği kaydedildi.

Af Örgütü, İran ve Suudi Arabistan'ı 18 yaşından küçükken işlediği suçlar yüzünden idama çarptırılanların cezalarını infaz etmekle de eleştirdi.

Burundi ve Togo ile birlikte, toplam 95 ülkede idam cezası bulunmuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...