Hantavirüs nedir? Hantavirüs enfeksiyonu ve belirtileri nelerdir? (Çin’de hanta virüsünden bir kişi hayatını kaybetti)

Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyaya yayılan corona virüsün ardından bu kez de hanta virüs nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti. Otobüsle seyahat ettiği belirlenen adamın ölümünün ardından diğer 32 yolcuya da hanta virüs için test yapıldı. Peki Hanta virüs nedir? Hanta virüs belirtileri nelerdir? Hanta virüsü nasıl bulaşır?

Haberler - ntv.com.tr 25.03.2020 - 13:00

Hantavirüs nedir? Hantavirüs enfeksiyonu ve belirtileri nelerdir? (Çin’de hanta virüsünden bir kişi hayatını kaybetti)

Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen ve İngilizce yayın yapan Global Times'ın haberine göre; Yunnan'dan Shandong'a otobüsle dönen bir kişi hayatını kaybetti ve yapılan testte hanta virus pozitif çıktı. Otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı.

Haberin ardından ‘hanta virüs’ sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Peki hanta virüs, corona virus gibi bulaşıcı mı? COVID 19 ile benzerlikleri var mı?

HANTA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Hanta virus, corona virüsün aksine insandan insana bulaşan bir virus değil. Yapılan araştırmalara göre, bu virüsün bulaşması için kişinin bir kemirgenle ya da kemirgen dışkısıyla temas etmesi gerekiyor.  Uzmanlar, sağlıklı bireylerin hanta virüse maruz kaldıklarında HPS (hanta virüs pulmoner sendromu) riski altında olduğunun altını çiziyor.

HANTA VİRÜS NEDENLERİ NELERDİR?

HPS, akciğerlere yerleşen ve insandan insana bulaşmayan bir virüs olsa da kişinin kemirgen dışkısına, idrarına veya kuluçka süresindeki larvalara temas ettikten sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunması durumunda bulaşıyor.

Kanada Halk Sağlığı Merkezi’nin araştırma sonucuna göre, hanta virüs yemek ya da tükürük yoluyla da bulaşabiliyor. Sıçan ısırıkları ise hanta virüs için belirtilen bir başka neden.

HANTA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

HPS’nin oldukça kısa bir kuluçka süresi bulunuyor ve hastalığın semptomları 1-8 hafta arasında yaşanıyor.

Yüksek ateş, yorgunlukk, şiddetli kas ağrıları, baş ağrısı, şiddetli baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve kusma ise hanta virüsün en yaygın görülen belirtileri arasında yer alıyor.

'YENİ BİR VİRÜS' DEĞİL

Covid-19'a yol açan corona virüsün aksine, hanta virüs tespit edilen yeni bir virüs değil. Böbrek yetmezliğine ve ölüme yol açabilen bu virüs, insanlara farelerden bulaştığı için hastaların karantinaya alınması gerekmiyor. DSÖ verilerine göre 2019'da Arjantin'de görülen hanta virüs salgınında 11 kişi hayatını kaybetmişti.

CORONA VİRÜS TESTİ YAPILIRKEN NEREDEN NASIL ÖRNEK ALINIYOR? (İZLE)

Sayfa Yükleniyor...