Hapisten zeplinle kaçacaktı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları'ndaki Salto de Negro cezaevinde bulunan İtalyan uyuşturucu kaçakçısının uzaktan kumandalı zeplinle hapisten kaçma planı ortaya çıkarıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.07.2009 - 11:28

Giulio P. adlı 51 yaşındaki İtalyan tutuklunun, cezaevinin dışından 3 kişinin desteğiyle kaçma planını hazırladığı ve plan uygulanamadan tüm sorumluların yakalandığı bildirildi.

İspanyol cezaevi yetkililerinin "imkansız misyon" olarak adlandırdıkları kaçma planında, cezaevi dışından uzaktan kumandayla kontrol edilen 4 metre uzunluğundaki zeplinin gece yarısında İtalyan tutukluyu, cezaevinin gözetimin olmadığı kör bir noktasına yönlendireceği belirtildi.

Zeplin yardımıyla gece görüş gözlüğü ve merdiven gibi kaçmasına yardımcı olacak malzemeleri de temin etmeyi planlayan İtalyan uyuşturucu kaçakçısının cezaevi duvarını aştıktan sonra kendisini bekleyen bir araca bineceği ve temin edilen sahte belgelerle başka bir ülkeye götürüleceği ifade edildi.

Verilen bilgilerde, firarda kullanılan malzemelerin İtalya'nın Bergamo kentinden tedarik edildiği açıklandı.

İspanya'da geçen haftalarda ortaya çıkarılan, terör örgütü ETA'nın helikopter çalarak, bazı üyelerini hapisten kaçırma planını bile geride bırakan bir plan hazırladığı söylenen İtalyan uyuşturucu kaçakçısının başka bir cezaevine nakledileceği duyuruldu.

Sayfa Yükleniyor...