"Hariri 48 saat içerisinde Paris'te olacak" iddiası

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 12 gün önce istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin önümüzdeki 48 saat içerisinde Fransa'ya gideceği, daha sonra Lübnan'a giderek resmi olarak istifa edeceği iddia edildi. Fransa ise varış tarihiyle ilgili açıklama yapmadı.

ntv.com.tr 16.11.2017 - 12:03 | Son Güncelleme : 16.11.2017 - 12:04

"Hariri 48 saat içerisinde Paris'te olacak" iddiası

Suudi Arabistan'da 12 gün önce sürpriz bir şekilde istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri'ye yakın bir kaynak, Lübnan eski Başbakanı Hariri'nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un davetini kabul ettiğini ve 48 saat içerisinde Paris'e gideceğini iddia etti.

Hariri'nin daha sonra Lübnan'a giderek istifasını resmileştireceği ileri sürüldü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yakın bir kaynaktan yapılan açıklamada, Fransa'nın Lübnan krizinin başından beri devrede olduğu belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Ortadoğu'da Lübnan kriziyle tırmanan gerilimi düşürmek için Hariri'yi ülkesine davet ettiği belirtildi.

Almanya'nın Bonn kentindeki İklim Konferansı'ndan sonra konuşan Macron, Hariri'ye yaptığı davetin bir sürgün teklifi olmadığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Lübnan'nın yeniden istikrara kavuşmasını umuyorum" dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn dün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'ı Hariri'yi rehin tutmakla suçlamıştı. Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Riyad'ın tutumunu "saldırganlık eylemi" olarak nitelemişti.

Sayfa Yükleniyor...