Başkent Tahran'da gerçekleştirilen bir konferansta konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, uluslararası kamuoyuna Yemen halkına yardım etmeleri için Kızılhaç ve Kızılay gibi kurumlara baskı yapmaları çağrısında bulundu.

İhtiyaç duyan her ülkeye yardım etmenin Kızılhaç ve Kızılay'ın asli görevi olduğunu ifade eden Ruhani, bu kurumları tarafsız olmaya çağırarak şunları söyledi:

"Yemen değil de Avrupalı bir ülke bugün bu durumda olsaydı, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri neler yapmazdı Hemen bir havayolu köprüsü açılır ve birçok ülke bu yol ile insani yardımlarını ivedilikle ulaştırırlardı. Ama onların deyimiyle üçüncü dünya ülkesi olan mazlum bir Müslüman ülke böyle büyük bir trajediye kurban edilirken, tüm insani ilkeleri çiğneyen komşusu tarafından evleri, hastaneleri, yolları, evlatları yok edilirken, çok sayıda yaralı ve hasta olmasına rağmen imkan ve ilaçtan mahrum bırakılıyor."

Bu bağlamda Yemen'in tüm dünya için tarihi bir imtihan yeri olduğunu belirten Ruhani "Eğer herhangi bir Avrupa veya Asya ülkesi için üzüldüğümüz kadar Yemen için üzülmüyorsak tüm insani ilkeleri, değerleri, Kızılhaç ve Kızılay kurumlarını ayaklar altına almışız demektir" dedi.

Ruhani, "uydurma bahanelerle İran'ın Yemen halkına gönderdiği insani yardımları engellendiğini" savunarak, "Bu durumda kendileri gelip bu yardımları bizden teslim alsın ve mazlum Yemen halkına ulaştırsınlar. Gelin hep birlikte Kızılhaç ve Kızılay'a Yemen halkına yardım etmeleri için baskı yapalım" diye konuştu.

"KORKAKÇA SALDIRI" 

"Yemen'de bugün yaşananlar bir savaş değil, bir komşunun diğerine bombalarla korkakça saldırısıdır" diyen Ruhani, şöyle konuştu:

"Gelişmekte olan bir ülkenin yoksul insanlarını bombalıyorlar. Söz konusu saldırgan ülke kimin parasıyla satın alındığı ve pilotlarının hangi ülkeden olduğu belli olmayan uçaklarla bu halka yardım etmek yerine onların üzerine bombalar yağdırıyor. Bölge ve dünya siyasi meselelerini idrak edemeyen yeni yetme bir hükümet, kendini ispat etme çabası içinde. Bugüne kadar hep dolarla işini görüyorken, şimdi başka ülkeleri bombalamayı seçerek, ülkesini güçlü ve iktidar sahibi olarak gösterebileceğini düşünüyor. Bu yaptıkları son derece büyük bir stratejik hatadır."