Havayoluna görülmemiş para cezası

ABD'de, geçen yıl meydana gelen uçak kazası sonrasında yolcu yakınlarına ulaşma ve onları bilgilendirme konusunda başarısız olduğu gerekçesiyle Asiana Havayolları'na 500 bin dolar ceza kesildi.

Anadolu Ajansı 26.02.2014 - 05:47

Havayoluna görülmemiş para cezası

Asiana Havayolları'na, geçen yıl San Fransisco'da meydana gelen uçak kazası sonrasında yolcu yakınlarına ulaşma ve onları bilgilendirme konusunda başarısız olduğu gerekçesiyle 500 bin dolar ceza verildi.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, Güney Kore'nin Asiana Havayolları'na daha önce görülmemiş bir para cezası verdi.

Bakanlık yetkilileri, geçen yıl temmuz ayında Seul-San Francisco seferini tamamlamak üzereyken düşen Boeing 777 tipi bir yolcu uçağıyla ilgili havayolu şirketine 500 bin doları ceza verildiğini açıkladı.

Açıklamada, Çin vatandaşı 3 gencin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı kaza sonrasında Asiana Havayolları'nın yolcu yakınları ile temasa geçme ve ailelerin bilgilendirilmesi konusunda gereken sürati gösteremeyerek, ABD yasalarını ihlal ettiği öne sürüldü.

Havayolu kazalarında kurban yakınlarına hızlı bir biçimde ulaşılması ve sağlıklı bilgi akışı sağlanmasının hayati önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, söz konusu olayda Güney Koreli havayolu şirketinin tüm yolcuların yakınlarına ulaşmasının 5 gün sürdüğü ifade edildi.

Asiana Havayolları'ndan yapılan yazılı açıklamada da kazayla ilgili olarak yolcu ve yakınlarına yönelik kapsamlı desteklerin devam edeceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...