'Hayalet'i seçmeye devam

Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir'de 23 milyon seçmen yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Ağır hasta olduğundan haftalardır ortalıkta görünmeyen ve "hayalet" olarak nitelendirilen Cumhurbaşkanı Buteflika'nın yeniden seçilmesine "kesin" gözüyle bakılıyor.

17.04.2014 - 11:00

'Hayalet'i seçmeye devam

Cezayir'de cumhurbaşkanlığı için 6 aday yarışıyor. Ciddi sağlık sorunları yaşamasına rağmen yeniden aday olan Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nin yeniden seçileceğine "kesin" gözüyle bakılıyor.

15 yıldır ülkeyi yöneten Buteflika, iktidar partisiyle birlikte pek çok kurumun desteğine sahip bulunuyor.

Ceyayir'deki cumhurbaşkanlığı seçimi ise, gergin bir ortamda gerçekleşiyor. 77 yaşındaki Buteflika'nin adaylığına karşı çıkan muhalefet partilerinden bazıları, seçimi boykot ediyor.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın seçimlerde aday olmasına karşı çıkan Berekat Hareketi'nin düzenlediği gösteriye de güvenlik güçleri müdahale etti.

'SEÇİM SONUCUNU TANIMAYACAĞIZ'
Buteflika karşıtı gösterileri organize eden muhalif Berekat Hareketi, ülkede çok partili sisteme geçilmesinin ardından yarın beşincisi yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarının kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Buteflika'nın yanı sıra 5 adayın katılacağı seçimlerde, 23 milyona yakın seçmenin oy kullanması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...